To vprašanje načenja Dresden, eden prvih filmov, ki predstavljajo nemški pogled na napad na Dresden tik pred koncem 2. svetovne vojne. Zaradi občutka krivde si Nemci dolgo niso upali spregovoriti o dogodku, ki mu tudi številni britanski in ameriški zgodovinarji priznavajo status ene največjih tragedij velike vojne. V bombnih napadih je v trenutku, ko je bil poraz Nemčije le še vprašanje časa, umrlo kar 35.000 prebivalcev Dresdna, številne čudovite stavbe pa so se spremenile v prah.
Angeli ali hudiči na nebu?Filmski urednik nemške nacionalne televizijske postaje ZDF in koproducet filma Günther van Endert je priznal, da je Nemčija s filmom dregnila v "osje gnezdo". Še danes namreč velja prepričanje, da si nekdanja agresorska država ne sme privoščiti izpraševanja pravilnosti potez zahodnih zaveznikov, ki so skušali Evropo rešiti pred Hitlerjevo strahovlado. A Endert in sodelavci menijo drugače. Od tragedije je minilo že šest desetletij in skrajni čas je, da na plan pridejo tudi napake zavezniških sil. Večina od žrtev pokola v Dresdnu so bili namreč nedolžni civilisti.
Želja po uravnoteženosti filma
Endert pa ni pozabil tudi poudariti, da najdražji nemški televizijski film do zdaj - produkcija je "pogoltnila" 10 milijonov evrov - ni slepo pristransko prikazovanje zaveznikov kot morebitnih krvoločnih maščevalcev. Filmarji so pri raziskovanju ozadja napadov na Dresden - posvetovali so se tako z nemškimi kot tudi z britanskimi zgodovinarji - odkrili, da Dresden vendarle ni bil povsem "nedolžno" mesto. V mestu je potekala živahna proizvodnja orožja in mesto je bilo tudi pomembno križišče vojaških poti in oskrbovalna postaja nemških čet. Zato si je Endert prizadeval v filmu predstaviti britanske pilote "ne kot zlobne, ampak kot simpatične britanske fante".
Brez romance ne gre
Čeprav je film Dresden predvsem "obračun" s pristranskim pisanjem zgodovine, pa se ekipa tudi tokrat ni hotela odreči "injekciji" romantike. Goreče nebo nad mestom tako ponudi primerne kulise, na katerih se odvije romanca med pilotom kraljevega britanskega letalstva, ki se po sestrelitvi skriva v Dresdnu, in nemško bolniško sestro. Možnosti sta le dve. Ali so filmski ustvarjalci prepričani, da ljubitelji filmov želijo prav v vsakem filmu videti nekaj "zaplat" gole kože, ali pa so dvomili o prepričljivosti svojega zgodovinskega "trilerja", ki ga je bilo zato treba "oplemenititi" s "prepovedano" romanco.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje