Samuel L. Jackson poravnava krivico, ki se godi temnopoltim herojem druge svetovne vojne. Foto: EPA
Samuel L. Jackson poravnava krivico, ki se godi temnopoltim herojem druge svetovne vojne. Foto: EPA
Druga svetovna vojna
Pred odhodom v Evropo vojaki niso vedeli, kaj jih čaka.

Največji domoljubi so bili temnopolti vojaki, ki so se za Združene države zagreto borili, čeprav nosilci oblasti v njihovi domovini do začetka druge svetovne vojne še niso zakonsko prepovedali rasnega ločevanja in rasizma. Čeprav so v domovini pogosto trpeli poniževanja in zasmeh, so se temnopolti prebivalci Združenih držav prostovoljno prijavili za odhod na najhujša bojišča največje vojne morije 20. stoletja.



Srce hitro zdrsne proti tlom
O 183 dneh neprekinjenega boja v Franciji spregovorijo številni vojaški veterani in zgodovinarji, ki z besedo pospremijo fotografije in posnetke vojakov v vedno zloščenih in skrbno zlikanih uniformah. Ti prizori seveda niso nastali na bojišču, ampak pred boji, ko mladeniči še niso niti slutili, da se bodo v samo nekaj dneh iz mirnega družinskega okolja preselili na bojišče, kjer tudi največji širokoustneži hitro izgubijo pogum.

Nepopolna zgodovina ZDA
Februar je na ameriških televizijskih programih že tradicionalno rezerviran za vsebine, povezane z življenjem temnopoltih prebivalcev Združenih držav. Te vsebine so običajno posvečene velikim temnopoltim osebnostim, ki so močno prispevale k razvoju gospodarstva in tehnologije ter k prelomnim spremembam v ameriški družbi. Izjemnim dosežkom navkljub pa so njihova imena pogosto prezrta in le malo Američanov se zdrzne ob njihovi omembi.