Foto:
Foto:

"Predihal" sem po liter in pol ruma, 28 piv in tri grame kokaina na dan. In toliko sem potreboval samo, da sem lahko nor-malno funkcioniral.

Dennis Hopper
Goli v sedlu
Film Goli v sedlu, ki ga je Hopper režiral in v njem igral, je postal kultni simbol cele generacije.
Dennis Hopper z ženo Victorio na modni reviji v Milanu
Dennis Hopper se je več let posvečal tudi fotografiji in v stroki so mu priznali, da sploh ni slab. Foto: EPA

Spomini slavnega hollywoodskega upornika in "easyriderja" Dennisa Hopperja bodo med bralce prišli leta 2008. Med svoje prijatelje in znance je Hopper skozi leta uvrstil tudi Jamesa Deana, Marlona Branda in Jacka Nicholsona (z Jamesom Deanom sta kariero pravzaprav začela skupaj, sredi petdesetih, in v istih filmih, v Uporniku brez razloga in Velikanu). To bodo eni najbolj vznemirljivih in razbrzdanih spominov zadnjih let, napoveduje podpredsednik in založnik pri hiši Little, Brown and Company Michael Pietsch.

Tanka linija med vizionarstvom in propadom
Hopperjeva knjiga bo nosila naslov Out Takes in bo po besedah založnika zaobjemala vsa obdobja igralčevega življenja; od otroških dni v Kansasu pa do njegovega preboja med zvezde s filmi Goli v sedlu, Upornik brez razloga in Prava stvar ter zdrsa v odvisnost od drog.

Pietsch še opozarja, da je bil Hopper med drugim del velikih prevratniških dogodkov, kot so bila uporniška šestdeseta, gibanje za človekove pravice, izbruh moderne umetnosti in fotografije ter veličastna leta džeza in rokenrola. Mož je nazadnje protestiral z Martinom Lutherjem Kingom, posnel album z Milesom Davisom in sodeloval z Andyjem Warholom, še preden je ta postal slaven.

Goli komandos išče vojsko
Naj za pokušino navedemo le sočno anekdoto iz Hopperjevega življenja, ki se bo verjetno znašla tudi v njegovih spominih - pa čeprav spominov nanjo nima ravno veliko. Ko se je igralec leta 1982 v Mehiki odvajal od odvisnosti od drog, ga je to pripeljalo celo za zapahe. Njegovi skrbniki so skrbno upoštevali navodila in mu niso dali nobene pijače, kar je v Hopperju sprožilo resne halucinacije. Nenadoma se je odločil, da se mora udeležiti tretje svetovne vojne; nekega dne so ga našli, kako popolnoma gol tava okrog in išče soborce.

Preden so ugotovili, kdo je, so ga pošiljali od enega zapora do drugega; zamenjal jih je kar sedem. "Ne vem, od kod sem dobil te ideje. Prepričan sem bil, da mi lahko ljudje berejo misli in da se moram prebiti do Južne Amerike in tam nabrati vojsko. Bi sem resnično odklopljen", danes priznava Hopper. Pozneje se je izkazalo, da Hopper trpi za tresavico in prividi, ki so pogosta posledica odvajanja od drog.

Nekateri ne potrebujejo kaskaderjev
Hopperjeve dogodivščine s tem še ni bilo konec: "Končno so me sodelavci našli in me spravili na letalo za Ameriko. Na letalu sem bil prepričan, da vidim Francisa Forda Coppolo in Wima Wendersa in da smo sredi snemanja filma. Tisti hip sem videl manjši ogenj ob vzletni stezi, kar me je spodbudilo, da sem tik pred vzletom odprl vrata in skušal splezati na krilo. Mislil sem, da to piše v scenariju."

"Predihal" sem po liter in pol ruma, 28 piv in tri grame kokaina na dan. In toliko sem potreboval samo, da sem lahko nor-malno funkcioniral.

Dennis Hopper