Pavel Lounguine primerja usodi puščavnika Anatolija in nekdanjega rockovskega zvezdnika Pjotra Mamonova. Foto: EPA
Pavel Lounguine primerja usodi puščavnika Anatolija in nekdanjega rockovskega zvezdnika Pjotra Mamonova. Foto: EPA

V mestu je človek izpostavljen preveč skušnjavam. Moraš se boriti za svoje lastne želje.

Pjotr Mamonov
Pjotr Mamonov
Pjotr Mamonov skromno pravi, da je sam le šibka oseba, ki išče odgovore na eksistencialna vprašanja v veri.

Gre za zgodbo o ruskem vojaku v drugi svetovni vojni Anatoliju, ki je med boji ustrelil tovariša. Sodil mu ni nihče, a vest mu ni pustila pozabiti strašnega dogodka, in da bi se vsaj malo odkupil za storjeni zločin, se je odločil za življenje puščavnika. Anatolij, ki je tudi formalno vstopil med menihe ruske pravoslavne cerkve, je postal pravi ruski fenomen, ki ga Rusi ljubijo, uradna cerkev pa je nad njim malo manj navdušena. Anatolij velja za pravega šaljivca, zaradi nenavadne usode in pogleda na življenje pa ga nad življenjem v postsovjetski Rusiji razočarani Rusi radi razglašajo celo za modreca in vizionarja. Vsako leto se tako k njegovemu bivališču ob Belem morju zgrinjajo ljudje iz vseh delov države, veljakom ruske cerkve pa to 'zvezdništvo' ni nič kaj všeč.

Dve različni časovni obdobji, dve podobni usodi
Pri izbiri igralca za vlogo Anatolija v filmu Ostrov (Otok) se je Lounguine odločil za moža, čigar usoda je podobna Anatolijevi. To je nekdanji ruski rockerski zvezdnik Pjotr Mamonov, ki se je naveličal zvezdništva in se posvetil veri. Longuine je tako dejal: "Ne glede na to, da je (Mamonov, o. p.) še vedno povezan z industrijo zabave, usoda tega nenavadnega moža (Anatolija, o. p.) in njegovo osebno potovanje skozi življenje od šovbiznisa do vere odsevata zgodbo filma." Nekoliko manj navdušen nad primerjanjem meniha Anatolija in njegove osebe pa je Pjotr Mamonov.

Na predstavitvi filma na filmskem festivalu v Benetkah je danes 55-letni Mamonov namreč povedal, da ne želi, da bi ga ljudje primerjali z menihom: "Morda oba pripadava isti veri, vendar ima junak v filmu zelo močan značaj, medtem ko sem jaz le šibka oseba." Mož, ki je v osemdesetih slovel kot vodja izredno priljubljene skupine Zvuki Mu - zasedba še danes velja za enega ključnih subjektov, ki so pomagali razvijati rusko 'underground' glasbeno sceno -, je očitno res skromen.

Razsvetljenje pri štiridesetih
To skromnost pojasnjuje anekdota, ki jo je povedal Mamonov sam: "Ko sem dopolnil 40 let, sem se začel spraševati, kaj je pravzaprav pomembno v življenju." Mamonov je odgovore očitno našel v veri. Pustil je glasbo, se preselil na podeželje in tam se že desetletje predaja mirni kontemplaciji. Kadar ga seveda k sodelovanju ne zvabi Pavel Lounguine. Lounguine tokrat ni prvič poiskal Pjotra Mamonova. Z njim je sodeloval že leta 1990 pri ustvarjanju svojega prvenca Taxi Blues.

V mestu je človek izpostavljen preveč skušnjavam. Moraš se boriti za svoje lastne želje.

Pjotr Mamonov