Obiskovalci kina, pozor! Morda vam prav ta hip perejo možgane. Foto: EPA
Obiskovalci kina, pozor! Morda vam prav ta hip perejo možgane. Foto: EPA
Odrasel moški tik pred ogledom Harryja Potterja
Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock po navadi ni zdržal zgolj na eni strani filmske kamere.

Dokumentarec Coming Attractions namreč razkriva skrivnost prepričevalne moči filmskih "trailerjev" oziroma izbiranja izsekov iz filma, ogled katerih naj bi "nedolžne žrtve filmskih ustvarjalcev" zvabil k obisku kina. Film je nastal v produkciji Fundacije Andrewa J. Kuehna mlajšega, njegovi ustvarjalci pa so se poglobili v zgodovino napovednikov in način njihove izdelave.

Videli ga bodo le redki izbranci
Comnig Attractions je torej poučen in zabaven film, ki bi si ga želel ogledati vsak cineast. A film ima eno samo "napako". Verjetno ne bo prišel niti na reden spored kinematografov niti ga ne bodo predvajali na televizijskih programih. Zaradi prikazovanja odlomkov številnih filmov bi se namreč ustvarjalci filma lahko znašli na sodišču. Avtorji izvirnika naj bi jih menda – če jim seveda ne bi prej dovolili uporabiti prizore – imeli možnost tožiti za krajo avtorskega dela. Film so kljub temu že prikazali v univerzitetnem gledališču slovite univerze UCLA.

Napovedniki so bili tu od nekdaj
Film nas popelje vse do časov izumiteljske kariere Thomasa Edisona. Prvi napovednik – če pisnemu sporočilu o prihajajočem filmu, predvajanim pred začetkom filmske predstave, sploh lahko tako rečemo – je namreč nastal že leta 1915. Posebno zanimiv del dokumentarca je tisti, ki predstavlja napovednike, ki so nastajali med letoma 1930 in 1960. Ti so bili namreč zelo nenavadni in so včasih že prav smešno poudarjali izjemnost prihajajočega filma. Eno samo neresnično pretiravanje!

Še celo zelo malo Američanov pa dandanes ve, da je bilo oblikovanje napovednikov v Združenih državah nekoč središčno vodeno. Obstajala je prava državna agencija National Screen Service, katere zaposleni so za prav vse ameriške studie izdelovali napovednike.

Napovedniki "stare šole"
Posebno omembo si zaslužijo tudi napovedniki, katerih "zvezde" so bili režiserji. Posebno Alfred Hitchcock in Cecil B. DeMille sta v napovednikih rada nagovorila občinstvo in mu kar sama pojasnila, kaj naj pričakuje od njunega naslednjega filma.

Coming Attractions ne pozabi izpostaviti niti slabosti številnih sodobnih napovednikov. Slabi naj bi bili predvsem tisti, ki razkrijejo prevelik del zgodbe, skoraj dolgočasni pa so tisti, ki sledijo receptu "Pritisni na vse pištole!". V zadnjo skupino spadajo seveda napovedniki, ki stavijo na domnevno privlačno moč nasilja, ki naj bi v kinematografe vedno znova zvabilo množice.

128-minutni dokumentarec je režiral Michael J. Shapiro, v skrivnost izdelave napovednikov pa gledalca popelje sodelavec revije The Hollywood Reporter - tokrat v vlogi pripovedovalca - Robert Osborne.