Glavno nagrado je prejel poljski film Kaj se zgodi, če otroci ne jedo juhe. Otroka v dedkovem varstvu sedita pri mizi s krožnikom juhe in iščeta način, kako bi pobegnila od mize. Ko se odprejo vrata, stečeta ven in se znajdeta v povsem drugačni resničnosti. Foto:
Glavno nagrado je prejel poljski film Kaj se zgodi, če otroci ne jedo juhe. Otroka v dedkovem varstvu sedita pri mizi s krožnikom juhe in iščeta način, kako bi pobegnila od mize. Ko se odprejo vrata, stečeta ven in se znajdeta v povsem drugačni resničnosti. Foto:
Občinstvo je veliko nagrado podelilo filmu Velika hiša Kristjana Holma.
Svet na glavo, najboljši evropski študentski animirani film, pripoveduje o Walterju in Madge, ki se v dolgih letih zakona odtujita: on živi na tleh, ona pa na stropu. Ko Walter poskusi obuditi njuno ljubezen, se ravnovesje poruši.
Ptičica in list Lene von Döhren, najboljši otroški animirani film.
Posebna omemba žirije: Villa Antropoff Kasparja Jancisa in Vladimirja Leschiova.
Posebna omemba žirije: Morda se srečava, morda ne

V ljubljanskem Kinodvoru so danes zaokrožili festival animiranega filma s podelitvijo nagrad in projekcijo animiranega celovečernega filma Crulic. V nedeljo bodo v Ljubljani predvajali zmagovalne filme, v ponedeljek pa se festival seli v Maribor, kjer bo filmske projekcije uvedel celovečerni animirani film Gube.
Tekmovalne, študentske, otroške nagrade in izbori občinstva
Veliko nagrado Maestro® je mednarodna žirija podelila filmu Kaj se zgodi, če otroci ne jedo juhe Pawła Prewenckija. Kot je zapisala žirija, gre za hipnotični film, ki popelje na skrivnostno potovanje po domišljiji dveh otrok, dramatična glasba v kombinaciji z osupljivimi podobami pa poskrbi, da je film enigmatičen in strašljiv.
Občinstvo je veliko nagrado Maestro® podelilo filmu Velika hiša Kristjana Holma. Estonski film prikazuje prebivalce povsem običajnega stanovanjskega bloka, ki se na topel poletni večer po naključju zberejo na dvorišču, dogodek pa izkoristi človek z dvomljivimi nameni.
Žirija Univerze v Novi Gorici in Univerze v Ljubljani je nagrado za najboljši evropski študentski animirani film podelila britanskemu filmu Timothyja Reckarta Svet na glavo. Prepričala jih je dobra zgodba, presenetljiva izvedba in nepričakovan zaključek, ki te ne pusti ravnodušnega, izpostavili pa so tudi presežek v animaciji.
Nagrado za najboljši film iz otroškega programa slon, ki jo podarja podjetje T2, si je med 33 kratkimi filmi prislužil Ptičica in list Lene von Döhren. Poleg zgodbe o ptičici, ki si z listom deli drevesno vejo, vse dokler pozimi list ne odpade, je žirija izpostavila še filme Much better now, Bo-tujev boben in Miriamin mešalnik.
Z natečajem AnimaWeb je Animateka iskala najboljše animirane filme, namenjene objavi na spletu ali rabi v mobilni telefoniji. Občinstvo je z glasovanjem na spletni strani izbralo film tape loading error portugalske avtorice Sandre Arauko, ki bo za nagrado prejela pametni telefon in bo kot gostja povabljena na Animateko 2013.
Posebne omembe žirije
Vsak posamezni član žirije je izpostavil tudi avtorja in njegov film, ki ga je najbolj navdušil. Otto Alder je izbral Villo Antropoff Kasparja Jancisa in Vladimirja Leschiova zaradi kontroverzne obravnave temeljnega in globalnega vprašanja, pa tudi zaradi ustrezne grafične podobe in izjemnega ritma. Michaela Muller je izpostavila film Morda se srečava, morda ne, ki jo je navdušil zaradi močne kombinacije živahnega, skoraj nervoznega sloga, abstraktnih zvokov in pretresljive zgodbe. Navdušujoče preprost in ganljiv film, Ursus Reinisa Pētersonsa je Joanna Quinn izpostavila zaradi čudovito obravnavanega prehoda od "resničnega" do "počlovečenega" medveda. Zmagovalec občinstva, zabavna in domiselno sestavljena animacija Velika hiša je navdušila tudi Leo Zagury, Michaela Pavlatova pa je zaradi igrivosti, veselja in ironije izpostavila film Sunny afternoon, Thomasa Renoldnerja.
Posebna omemba žirije evropskega študentskega programa gre filmoma Vozniško dovoljenje avtorice Rocio Alvarez s šole animiranega filma La Poudriere iz Valenca in filmu 366 dni avtorja Johannesa Friedricha Schiehsla iz filmske akademije v Baden Württembergu.
Animateka se seli v Maribor
Posebnost mariborskega dela ostaja otroški tekmovalni program, od nedelje do torka pa bo potekal tridnevni mednarodni simpozij o vzgoji in izobraževanju na področju animiranega filma, ki so ga pripravili v sodelovanju z Društvom za razvoj filmske kulture in zavodom MARIBOR 2012 - EPK. V mariborskem kinu Udarnik bo Animateka gostovala do nedelje. Ob simpoziju bo izšla tudi knjiga Animirani film v izobraževanju. Maribor bo v teh dneh gostil tudi velikega norveškega stripovskega ustvarjalca Larsa Fiskeja. Rene Puhar, izvršni producent mariborskega dela Animateke, je ob napovedi 3. mariborske edicije festivala poudaril tudi, da želijo v prihodnosti Animateko v Mariboru še bolj utrditi.