"Nagrada se ne ozira zgolj na estetiko ustvarjanja, pač pa v osnovi teži k izboljšanju sveta in našega vsakdana z uporabo kamere," so nagrado utemeljili njeni ustanovitelji, Weissovi in Križnarju pa je plaketo pred projekcijo filma v Kinodvoru izročila predsednica Društva slovenskih filmskih ustvarjalcev (DSFU) Iva Krajnc.
Križnar: Resnica boli, a brez nje ni nič
Povedati resnico je najtežje, Tomo Križnar in Maja Weiss pa se že vrsto let trudita odpreti oči in ušesa. Zato jima DSFU podeljuje novo nagrado na svoji zemlji, je ob podelitvi nagrade poudarila Krajnčeva. Nagrada, poimenovana po prvem slovenskem celovečernem igranem filmu, je po besedah Krajnčeve za zdaj moralna, v društvu pa pričakujejo, da pri tem ne bo ostalo ter da bo deležna donatorskih sredstev. Za zdaj je omejena na slovenski prostor in slovenske ustvarjalce, ki zapisujejo resnico s pomočjo filmskih sredstev.
Križnar je ob prejemu priznanja dejal, da se zaveda, da resnica boli, a vendar brez nje po njegovem mnenju ni ničesar. Prepričan je tudi, da jo je treba povedati otrokom. Weissova pa se je ob tem zahvalila nekaterim soustvarjalcem. V filmu Oči in ušesa boga - videonadzor Sudana sta Križnar in režiserka Weissova dokumentirala skrito iztrebljenje afriških staroselcev na območjih, bogatih z naravnimi viri v Sudanu.
Pomembno pričevanje o skrb vzbujajoči vojni
Slovensko premiero je dokumentarec doživel sredi februarja v mariborskem Kinu Udarnik, danes pa je bila na vrsti ljubljanska premiera, ki se je je udeležil tudi predsednik republike Danilo Türk. Türk je po ogledu filma dokumentarec označil kot pomembno pričevanje o čedalje večji in vse bolj skrb vzbujajoči vojni. Ta vojna ni neznana in v mednarodni skupnosti je veliko razprav o tem vprašanju, različnih vrst pomoči civilnemu prebivalstvu ter poskusov, da bi se vojna ustavila.
Dejal je, da se je o tem vprašanju pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem ZN-a Ban Ki Munom in da je v tej veliki in raznovrstni državi v tem času težko doseči ustavitev vojne. Sam meni, da v Sudanu ne bo dokončnega miru, dokler sudanski predsednik Omar Al Bašir, ki je obtožen hudih zločinov proti človečnosti, ne bo postavljen pred sodišče.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje