Po osamosvojitvi Slovenije se je zdelo, da je zgodba panka na Slovenskem končana -a vsak konec je hkrati nov začetek. Po letu 1991 se je oblikovala nova, druga generacija pankerjev, ki še danes verjamejo, da je drugačen svet mogoč in potreben.
O pankovski ideologiji, kulturi, glasbi, skvoterskem gibanju, svobodoljubju in političnem boju pod zastavo anarhizma v novem dokumentarcu Odpadki druge generacije - po stopinjah nekega punka pripovedujejo aktivni pripadniki undergrounda: glasbeniki, aktivisti, skvoterji, glasbeni promotorji in organizatorji.
"To je dokument neodvisnosti, ljubezni do glasbe in ustvarjanja," o svojem prvencu zapiše režiserka Dunja Danial, ki je scenarij napisala v sodelovanju z Jasno Babić. "Premislek o delu iz strasti in o svetu, ki ga ne poganja kapital." Film bo premiero danes doživel na Grossmannovem festivalu v Ljutomeru, kjer ob glavnem že vrsto let poteka tudi Hrupni maček, tekmovalni spored glasbeno-dokumentarnih filmov.
"Večina sogovornikov iz filma je na tej sceni še vedno zelo dejavna; bodisi prirejajo koncerte, igrajo v bendih ali pa so politično dejavni," je avtorica pojasnila v oddaji Poletna scena. "Pank ni samo glasba, ampak zajema celo vrsto dejavnosti." Film bo po gostovanju v Ljutomeru mogoče videti tudi v nekaterih legendarnih klubih, ki so v dokumentarcu predstavljeni, avtorica pa upa še na uvrstitev na spored 19. festivala slovenskega filma, ki ga bo tudi letos sredi septembra gostil Portorož.
Pogovoru s Tonijem Cahunkom v oddaji Poletna scena lahko prisluhnete spodaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje