Zunanje ministrstvo v Moskvi je danes na zagovor poklicalo finskega veleposlanika v Rusiji Anttija Helantero, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dela, ki so se vračala z gostovanja na Japonskem, so last Puškinovega državnega muzeja v Moskvi. Foto: Finska carina
Dela, ki so se vračala z gostovanja na Japonskem, so last Puškinovega državnega muzeja v Moskvi. Foto: Finska carina
Giovanni Cariani: Mlada ženska s starcem v profilu (ok. 1515–16). Foto: Muzej Ermitaž v Sankt Peterburgu.
Giovanni Cariani: Mlada ženska s starcem v profilu (ok. 1515–16). Foto: Muzej Ermitaž v Sankt Peterburgu.

"Poudarili smo, da tega, kar se dogaja, ne moremo imenovati drugače kot zakonita brezpravnost," je rusko ministrstvo zapisalo v izjavi in dodalo, da od finskih oblasti pričakuje nujno odločitev glede vrnitve muzejskih dragocenosti v Rusijo.

Finska carina je prejšnji konec tedna zasegla tri pošiljke dragocenih umetnin, namenjene v Rusijo, za katere so sumili, da kršijo sankcije EU-ja. Zasežene umetnine so zavarovane za 42 milijonov evrov.

Evropske sankcije, ki so bile vpeljane v sredini marca, med drugim prepovedujejo prodajo, transport ali izvoz luksuznih dobrin, tudi umetnin, v Rusijo. Trenutno je deset ljudi osumljenih, da so pri transportu kršili prepovedi.

Slike ostajajo v skladišču
Slike, kipi in starine so bili iz ruskih galerij izposojeni v muzeje v Italiji in na Japonskem. Nekatere umetnine so prišle iz muzeja Ermitaž v Sankt Peterburgu, je sporočila finska carina.

Umetniška dela, ki so sicer še vedno ruska last, bodo še naprej shranjena v skladišču – dokler se razmere ne razjasnijo ali sankcije proti Rusiji ne bodo odpravljene, so še sporočili iz carine.

"Strokovnjake smo prosili za pomoč pri prestavljanju in hranjenju predmetov," je za tiskovno agencijo AFP pojasnil direktor finske carinske službe Hannu Sinkkonen. "Paketov ne bomo odprli." Dodal je še, da so v pošiljki tudi "dela, ki se jim ne da postaviti cene".

"Kar zadeva zadržane slike: vrnili jih bodo in plačali globo," je v izjavi za javnost poudaril govornik dume Vjačeslav Volodin. "Tisti, ki so na Finskem to naredili, se verjetno ne spominjajo dobro zgodovine."

Na začetku marca je Ermitaž na tri italijanske muzeje naslovil zahtevo, naj še pred dogovorjenim datumom vrnejo izposojene umetnine. Takrat je namreč Gallerie d’Italia v Milanu razstavljala Psiho, ki jo oživi Kupidov poljub (1787–93) Antonia Canove, Palazzo Reale (prav tako v Milanu) pa Tizianovo Mladenko s pernatim klobukom (ok. 1536) in Carianijevo Mladenko s starcem v profilu. Fundacija Fendi v Rimu je razstavljala Picassovo Mlado žensko (1909).

Na začetku tega tedna je tudi Francija privolila v vrnitev 200 del, ki si jih je Fundacija Louisa Vuittona izposodila za razstavo Zbirka Morozova: Ikone moderne umetnosti. Obstajali so sicer tudi glasni pozivi, naj dela zasežejo.