"Letošnji Folkart bo krajši kot po navadi, a programsko nič manj pester. Kljub temu da ni eksotike, saj skupine iz prekooceanskih držav težko pridejo k nam, bo še vedno mogoče videti izjemne skupine. Trdim namreč, da je evropska folklora na izjemno visoki ravni," je za STA povedala producentka tega programskega sklopa Alenka Klemenčič iz Narodnega doma Maribor.
Pojasnila je, da je bila organizacija letos še posebej zahtevna, ne le zaradi omejitev gibanja, ampak tudi zaradi dejstva, da je veliko folklornih skupin v zadnjem letu dni zaradi oteženih pogojev prenehala z delom. "V Južni Ameriki je na primer imela epidemija strahotne posledice, zato se razumljivo spopadajo z mnogo resnejšimi težavami, kot je prihod na festival," je dejala. "Festivali po Evropi se odpovedujejo in mislim, da smo eni izmed preostalih treh ali štirih folklornih festivalov, ki se bodo odvijali v živo," je še povedala Alenka Klemenčič.
S Češke prihaja folklorni ansambel Moravske iz Kyjova, iz Bolgarije ansambel Sredets iz Sofije, iz Srbije ansambel narodnih plesov in pesmi Sevojno ter iz BiH-a ansambel AKCUS Seljo iz Sarajeva. 1. in 2. julija bodo folklorne skupine nastopale po mariborskih ulicah in trgih, 3. julija bodo vse skupaj zaplesale na Glavnem trgu, zvečer pa v Dvorani Union, kjer bo slavnostni zaključek festivala.
Na pobudo študentske folklorne skupine AFS Študent so v Mariboru Folkart začeli prirejati leta 1989, pozneje pa so folklornim nastopom postopno dodajali še druge vsebine ter tako razvili Festival Lent. Folkart je prvi festival na svetu, ki je dobil pokroviteljstvo Unesca na konvenciji o nesnovni kulturni dediščini, njegov cilj pa je pripeljati v Maribor največje bisere ljudskega izročila s celega sveta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje