Pri časniku Libération so izračunali, da je od nastopa funkcije leta 2017 Le Maire skupno izdal celo več znakov kot v istem obdobju njegov dobri prijatelj, kontroverzni pisatelj Michel Houellebecq. Foto: EPA
Pri časniku Libération so izračunali, da je od nastopa funkcije leta 2017 Le Maire skupno izdal celo več znakov kot v istem obdobju njegov dobri prijatelj, kontroverzni pisatelj Michel Houellebecq. Foto: EPA
Protagonista Le Mairovega romana sta brata Franz in Oskar Wertheimer. Ko se eden od njiju, Oskar, zaplete z žensko po imenu Julia, se zgodi trenutek intimnosti, popisan na zelo nazoren način – in prav to je sprožilo zgražanje ter posmeh dela javnosti. Foto: Gallimard
Protagonista Le Mairovega romana sta brata Franz in Oskar Wertheimer. Ko se eden od njiju, Oskar, zaplete z žensko po imenu Julia, se zgodi trenutek intimnosti, popisan na zelo nazoren način – in prav to je sprožilo zgražanje ter posmeh dela javnosti. Foto: Gallimard

Nerodno spisani prizori spolnosti v romanu Fugue Américaine, ki ga je pod okriljem založbe Gallimard izdal minister Bruno Le Maire, so razjezili opozicijske politike ter navdihnili posamezne grafite in transparente na prvomajskih protestih proti pokojninski reformi.

Roman je izšel le nekaj ur pred informacijo, da je bonitetna agencija Fitch znižala bonitetno oceno Francije, kar je samo še okrepilo očitke francoske politične levice, češ da je bil minister bolj zaposlen s svojimi pisateljskimi podvigi kot s financami in inflacijo.

Roman Ameriška fuga je zgodba o (resničnem) rusko-ameriškem pianistu Vladimirju Horowitzu, ki jo Le Maire poda s perspektive dveh bratov, ki odpotujeta na Kubo, da bi Horowitza slišala igrati v živo. A viralno slavo je za zdaj dobilo le enajsto poglavje, natančneje: prizor spolnosti, ki je sprožil različne satire in posmeh na račun pisatelja.

"Osuplost in posmeh"
Javni radio France Info je poročal, da je javnost odlomek iz knjige sprejela "z osuplostjo in posmehom", francoska izdaja portala Huffington Post pa je svoj članek naslovila "Bruno Le maire je pisal o anusu in na to ni bil nihče pripravljen". Replika "Še nikoli nisem bila tako odprta", ki jo izreče protagonistka Julia, se je spremenila v slogan na transparentih na prvomajskih demonstracijah po Franciji.

Komičarka Sophia Aram je cel "sporni odlomek" prebrala v etru najbolj poslušanega francoskega radia, ob tem pa razdirala šale o "francoskem gospodarstvu na kolenih".

Zgodovinar Olivier Varlan se je na Twitterju pošalil, da bi vlada morala odpreti telefonsko linijo za klic v stiski za ljudi, ki so na omenjeno poglavje naleteli po naključju. Pisatelj Nicolas Mathieu je sicer priznal, da skoraj vsak prizor spolnosti deluje trapasto, če je iztrgan iz konteksta, a je kljub temu ponudil svoj "popravek" omenjenega ministrovega odlomka.

Sorodna novica V Franciji na prvomajskih protestih pridržanih 540 ljudi, ranjenih 61 protestnikov in 406 policistov

"V obdobju, ko Francoze skrbi inflacija ... Je prav, da ima na voljo eno samo minuto, eno uro, en teden svojega časa za pisanje erotičnih prizorov?" se je na glas vprašal poslanec François Ruffin iz stranke La France Insoumise. Njegov strankarski kolega Thomas Portes je tvitnil: "Inflacija je eksplodirala, milijoni ljudi ne morejo jesti ali si napolniti hladilnika, ne morejo plačati najemnine. Francija se bori proti pokojninski reformi. In v tem času minister Bruno Le Maire piše romane. Do samega konca nam bodo metali svoj prezir v obraz."

Minister za delo Olivier Dussopt je sicer priznal, da romana še ni prebral, je pa pripravljen braniti Le Mairovo pravico do tega, da piše. "To je samo dokaz, da za kravatami ministrov obstajajo čustva," je komentiral za televizijo BFMTV ter pripomnil, da mu je prizor spolnosti "izvabil nasmešek".

"Nekateri hodijo v hribe, jaz pa pišem"
Na očitke, da čas gospodarske krize ni najprimernejši trenutek za promocijsko turnejo ob izidu romana, se Le Maire brani s poudarjanjem, da je pisanje samo njegov konjiček. "Mnogi me sprašujete, kdaj ob ministrovanju najdem čas še za pisanje," je zapisal na družbenih omrežjih. To je njegov način iskanja "ravnotežja" v življenju, pravi. "Nekateri vrtnarijo ali hodijo v hribe, jaz pa pišem." Pozneje je na televiziji pojasnil še, da piše med počitnicami, ob koncih tedna in ob petih zjutraj, takoj, ko vstane.

Le Maire, ki je bil nekoč član desno usmerjene stranke Nicolasa Sarkozyja, je na položaju gospodarskega ministra že vse od leta 2017. V svojem času na čelu francoskega gospodarstva je izdal že pet knjig. (V njegovi avtobiografiji iz leta 2004 je nekatere zmotil njegov opis predigre z ženo med potovanjem v Benetke.) Pri časniku Libération so izračunali, da je od nastopa funkcije leta 2017 Le Maire skupno izdal celo več znakov kot v istem obdobju njegov dobri prijatelj, kontroverzni pisatelj Michel Houellebecq.