Letošnji Slovenski glasbeni dnevi bodo med 7. in 15. aprilom potekali v Ljubljani in Mariboru.

Z uvodnim koncertom drevi ob 19.30 v Slovenski filharmoniji bodo zaznamovali tudi 80. rojstni dan Uroša Lajovica, pod čigar taktirko bo nastopil Simfonični orkester RTV Slovenija. Na programu so baletna pantomima Maska rdeče smrti Slavka Osterca ter krstna izvedba skladbe Ballet Imaginaire Milka Lazarja in prav tako njegova kompozicija Moški z nožem.
"Uvodni koncert postavlja v soj žarometov skladatelja različnih generacij, izkušenj in pogledov: na eni strani je prvi slovenski modernist in eden vodilnih slovenskih glasbenikov predvojne moderne, Slavko Osterc, ki se je z značilno izostrenostjo, ironijo in grotesko, a hkrati veliko izrazno močjo postavljal po robu tradicionalnemu glasbenemu življenju; na drugi pa Milko Lazar, samosvoj skladatelj s prepoznavno individualno govorico, podčrtano z bogato in izrazito ritmiko ter široko zvočnostjo," so ob koncertu zapisali na Programu Ars.

Nič manj kot "praznik slovenske glasbe"
Povedano z besedami vodje mednarodnega muzikološkega simpozija Jerneja Weissa: "Slovenski glasbeni dnevi so praznik slovenske glasbe." Festival že od samega začetka sodeluje z Društvom slovenskih skladateljev (DSS), ki letos prav tako zaznamuje svojo 80-letnico in mu bodo namenili pozornost tudi na letošnjem muzikološkem simpoziju. Na prireditvi pod naslovom Skladateljska društva nekoč in danes bo sodelovalo 23 gostov iz 13 držav, ki bodo govorili o tem, kako so skladateljska društva vplivala na razvoj glasbe in umetnosti ter kako so združevala umetnike v različnih zgodovinskih obdobjih.
8. aprila bo v Stari mestni elektrarni svetovno premiero doživela nova komorna opera Tomaža Sveteta Sopra lo amore, sledili bosta še dve ponovitvi. Gre za njegovo že 12. opero in obenem njegov peti operni projekt, napisan za Slovensko komorno glasbeno gledališče. Kot je pojasnil Svete, opera Sopra lo amore temelji na motivih iz novele Dama s psičkom Antona Pavloviča Čehova in motivih Ovidove pripovedi o Piramu in Tizbi. Po njegovih besedah gre za opero v operi oziroma zgodbo v zgodbi. Delo prepleta ljubezenski zgodbi, ki se skozi kontrapunkt in dramaturški preplet združujeta v refleksijo o čustvih, željah in usodi.

Po besedah predsednika DSS-ja Dušana Bavdka društvo na festivalu sodeluje z dvema koncertoma. Kot je pojasnil, so pri oblikovanju koncertov sledili trem ciljem: želeli so predstaviti generacijski preplet skladateljev, zaobjeti čim večje število skladateljev in vključiti kar največ partnerjev, s katerimi tudi sicer sodelujejo. Posebnost koncerta 9. aprila, ki bo del komornega cikla Koncertni atelje, so izvajalci solisti, ki so hkrati avtorji novitet. V okviru Noči slovenskih skladateljev 13. aprila pa bo zazvenelo deset novih skladb v izvedbi članov Ansambla za sodobno glasbo MD7.
Izvedba novih skladb slovenskih skladateljev je temeljno poslanstvo Ensemble Dissonancea pod vodstvom Klemna Hvale. Ansambel bo tako 11. aprila predstavil novitete mladih skladateljev ljubljanske Akademije za glasbo.

Tudi 80 let od smrti Saše Šantla
V okviru festivala pripravlja dva dogodka tudi Glasbena matica Ljubljana. V letu, ko mineva 80 let od smrti slikarja in glasbenika Saše Šantla, se bodo po besedah predsednice matice Veronike Brvar skladatelju poklonili 14. aprila v Mariboru. Na koncertu njegovih samospevov bosta nastopila sopranistka Nika Gorič in baritonist Jaka Mihelač. Pred koncertom bodo predstavili novo notno izdajo s Šantlovimi samospevi, ki je plod sodelovanja DSS-ja in Glasbene matice Ljubljana. Pripravljajo še predstavitev knjige Ljubezen do glasbe nas povezuje: Ohranjanje spomina in nadaljevanje poslanstva Glasbene matice Ljubljana.
Novitete štirih slovenskih skladateljev za sklep dogajanja
Letošnji Slovenski glasbeni dnevi se bodo sklenili 15. aprila s koncertom Občutki mojega srca v Slovenski filharmoniji. Cikel Štirje letni časi za violončelo in orkester bo v središču koncerta, na katerem bo violončelist Bernardo Brizani s Komornim godalnim orkestrom Slovenske filharmonije izvedel novitete štirih slovenskih skladateljev, naslovljene po štirih mesecih leta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje