Zmage se je veselila Anika Horvat, najboljši aranžma pa je napisal Patrik Greblo, prav tako za pesem Belo nebo. Foto: Stane Sršen
Zmage se je veselila Anika Horvat, najboljši aranžma pa je napisal Patrik Greblo, prav tako za pesem Belo nebo. Foto: Stane Sršen

Škoda bi bila, če te pesmi ne bi zapela.

Anika Horvat
Neža Drobnič
Najboljša debitantka pravi, da ji je bila pesem pisana na kožo. Foto: RTV SLO
Patrik Greblo
Patrik Greblo je domov odnesel nagrado za najboljši aranžma, ki ga je napisal za Anikino zmagovalno pesem Belo nebo. Foto: RTV SLO
Manca Izmajlova
Ljubezen je bila pesem, s katero je skušala prepričati Izmajlova. Foto: RTV SLO
O demonih je prepevala Regina. Foto: RTV SLO
Lutki Miše Molk in Petra Polesa
Miši Molk in Petru Polesu sta pomagala njuna lesena dvojnika. Foto: RTV SLO

Kenda Hussujeva je napisala besedilo za pesem, aranžma pa je delo Patrika Grebla. Najboljša izvajalka je postala Kristina Oberžan, zapela je Vsak dan je drugačen, za najboljšo debitantko pa je strokovna žirija izbrala Nežo Drobnič s Čudežem življenja.



"Škoda bi bila, če pesmi ne bi zapela"
Anika je med drugim na Slovenski popevki sodelovala tudi lani, ko se je odločila, da na tem festivalu ne nastopi več, a jo je letos premamil prav Patrik Greblo, ki ji je ponudil, da zapoje Belo nebo, je za MMC povedala zmagovalka, ki je rekla, da bi bila res škoda, če pesmi ne bi zapela. Drugih pesmi pred tekmovanjem ni slišala, zato jih niti ni želela ocenjevati, je pa povedala, da ji je v uho najbolj šla pese Čudež življenja, ki jo je odlikovala izvedba Neže Horvat, "zelo fajn punce, ki res lepo poje", kot jo je opisovala Anika.

Pomagalo je tudi sodelovanje z Neisho
Kot je za MMC povedala Neža Drobnič, najboljša debitantka, jo je žirija mogoče izbrala, ker je bila najmlajša med tremi nastopajočimi na Slovenski poepvki, ki so bili v konkurenci za ta naslov; ob njej namreč med nadebudneže spadata še skupina Heavenix in Tadeja Fatur. Nagrade ni pričakovala, je je bila pa zelo vesela, je povedala pevka, ki jo nekateri poznajo tudi kot spremeljevalno pevko pri Neishi, ki je niti po zmagi ne zapušča, saj pravi, da se pri njej je počuti le kot spremljevalna pevka in zato nekaj manj. Je bilo pa sodelovanje z njo odločilno za sodelovanje na tem tekmovanju, saj je prav delo z Neisho pripomoglo k poznanstvu z avtorjema njene pesmi, Rokom Golobom in Katarino Habe, ki sta s Čudežem življenja pristopila k njej. Prav dejstvo, da ji je pesem pisana na kožo, je lahko pomagalo k zmagi med debitanti, je ugibala Drobničeva.

Za MMC je povedala tudi, da še ne ve, kam jo bo zanesal (glasbena) pot, saj meni, da mora še razviti svoj glasbeni stil. "Malo se še iščem," je dejala pevka, ki je dejala, da mora še prespati in šele nato ugotoviti,, katero pesem bo posnela za nagrado, ki jo je prejela ob razglasitvi za najboljšo debitantko - snemanje pesmi.

Dve Miši in dva Petra?
Obiskovalce Plečnikovega avditorija in gledalce pred televizijskimi sprejemniki sta skozi večer popeljala voditelja Miša Molk in Peter Poles, ki jima je besede v usta položil scenarist Marko Radmilovič, režiser prireditve pa je bil Samo Milavec. Družbo pa sta voditeljema delala tudi lesena Miša in Peter, lutki, ki sta si upala izreči precej več kot njuna "velika sestra in brat", vmes pa sta lesena dvojnika celo zapela.

Pravila seveda morajo biti
Nagrajence je tokrat izbirala le petčlanska žirija, telefonskemu glasovanju pa so se organizatorji odpovedali, saj so želeli, da tokrat o zmagovalcih odloča kakovost glasbe, ne pa priljubljenost izvajalcev. V žiriji so sedeli Dečo Žgur, Dušan Bavdek, Aleš Čar, Matej Wolf in Jure Robežnik. Vseh štirinajst nastopajočih (vrstni red njihovih nastopov so izžrebali junija) je pesmi tako kot v zlatih časih Slovenske popevke zapelo ob spremljavi velikega revijskega orkestra RTV Slovenija, ki so ga vodili Patrik Greblo, Rok Golob, Tomaž Grintal in Lojze Kranjčan.

Na oder Križank je stopilo 14 "glasbenih tekmovalcev", ki so v živo zapeli ob spremljavi velikega revijskega orkestra RTV Slovenija. Zapeli so prav toliko pesmi, ki so nastale posebej za to priložnost, strokovna komisija pa jih je spomladi izbrala med 66 prijavljenimi pesmimi. Izbor je letos potekal malo drugače kot v prejšnjih letih - najprej je strokovna komisija pregledala notni zapis prijavljenih skladb, nato pa so skladbe poslušali v vokalni izvedbi. Pesmi, ki so bile letos lahko dolge tri minute in pol, so morale biti izvedene v slovenskem jeziku.

Začetek in konec v rokah dveh starih mačkov
Na odru Križank so prvo septembrsko nedeljo dali vse od sebe Tulio Furlanič (Okoli mene vse si ti), Neža Drobnič (Čudež življenja), Manca Izmajlova (Ljubezen), Anika Horvat (Belo nebo), Maja Slatinšek (Dobrodošel spet ob meni), Zlati muzikanti (Po mivki si dišala), Sergeja (Se zgodi), Heavenix (Luna na licu), Kristina Oberžan (Vsak dan je drugačen), Sebastian (Kriv sem), Ana Dežman (Večer za dva), Regina (Demoni), Tadeja Fatur (Pantha Rei) in Slavko Ivančič (Če imaš me v krvi (kakor tat)).

Začelo se je leta 1962
Glasbeniki so se na tekmovanju za slovensko popevko prvič zbrali leta 1962 - prvi zmenek in še nekaj naslednjih so bili na Bledu. Stane Mancini je bil tisti pevec, ki je s pesmijo Mandolina zmagal na prvi Slovenski popevki. V naslednjih letih je festival prinesel tudi nekatere zimzelene skladbe, ki si jih popevamo in žvižgamo še danes - kdo bi pozabil Orion, Poletna noč in Dan neskončnih sanj?

Po zatišju poljub življenja
Po zlatih 60. in 70. letih je Slovenska popevka doživela neke vrste ustvarjalno krizo, festival pa je za kratek čas zamenjala POP-delavnica. RTV Slovenija je po več kot desetih letih Slovenski popevki vdihnila novo življenje, letos pa je prav ta glasbeni dogodek, pri katerem sta moči združila RTV Slovenija in Festival Ljubljana, na lep poznopoletni večer zaokrožil ljubljansko poletno festivalsko sezono. Na svidenje čez eno leto, kliče Slovenska popevka.

Škoda bi bila, če te pesmi ne bi zapela.

Anika Horvat