Po dvakrat so dobitniki najuglednejših nagrad britanske glasbene industrije postali britanska (nič več) fantovska popskupina Take That... Foto: EPA
Po dvakrat so dobitniki najuglednejših nagrad britanske glasbene industrije postali britanska (nič več) fantovska popskupina Take That... Foto: EPA
Arctic Monkeys
… britanska (še vedno) fantovska indieskupina Arctic Monkeys (ne, to ni pomota - na fotografiji niso lovski kolegi princa Charlesa, ampak kar Arctici) in ameriški rockerji Foo Fighters. Foto: EPA
Amy Winehouse in Paul McCartney
Amy Winehouse in Paul McCartney sta vsaj za en večer pozabila na osebne težave in zavladala odru na podelitvi letošnjih britov.
Ozzy Osbourne
Ozzy, menda velik oboževalec sira Macca, z družino vred se je na odru uglajeno obnašal, čeprav je v dneh pred vodenjem britov še namigoval, da se utegne zgoditi kak škandal(ček), na primer če bi se tam pojavila Heather Mills. Foto: EPA
Podelitev glasbenih nagrad brit

In čeprav na »britanskih grammyjih« ni bila nominirana v nobeni kategoriji, je težavna souldiva Winehouseova, ki je prejšnji teden pometla s konkurenco na pravih grammyjih, požela izjemen odziv, ko se je prvič, odkar je odšla na zdravljenje odvisnosti od mamil, pojavila pred občinstvom in z britansko-ameriškim producentom Markom Ronsonom na kitari zapela njuno uspešnico Valerie. Sledila je temačna balada Love is a Losing Game z Amyjinega albuma Back to Black, ki ji je prinesel mednarodno slavo. Winehouseova je na odru delovala zbrano in samozavestno, a se ni mogla upreti, da ne bi množice v prizorišču Earl's Court pozvala, da »naredijo malce hrupa za mojega Blaka«. Kot je (dobro) znano, je govorila o svojem, vsaj tako kot ona, težavnem soprogu Blaku Fielderju - Civilu, ki v zaporu čaka na sojenje zaradi napada in laganja policiji.

Amy: Konec dober, vse dobro?
Za komaj 24-letno Amy je zares burno leto, kolikor jih je preteklo, odkar so ji lani podelili brita za najboljšo žensko britansko izvajalko. Nazadnje je, kot omenjeno, slavila na podelitvi grammyjev – dobila jih je več kot kdor koli drug letos, in sicer pet. A na sami podelitvi nagrad Ameriške glasbene akademije ni mogla nastopiti v živo, saj je zaradi njenega »težavnega obnašanja«, predvsem zaradi mamil, prišlo do zapletov s pridobitvijo ustreznega delovnega dovoljenja. Da vseh odpovedanih koncertov in mastnih naslovov v tabloidih v zadnjem letu niti ne omenjamo.

Paul se raje spominja Linde kot Heather
Tudi za Paulom McCartneyem, Maccom, kot mu radi rečejo Britanci, zadnje čase še posebej uredniki tabloidov, so težki časi. Predvsem zadnji dnevi na sodišču. Seveda govorimo o njegovi zgodovinsko dragi ločitvi od Heather Mills. Macca je častno končal podelitev z do občinstva prijaznim venčkom uspešnic, med drugim s pesmima Hey Jude in Live and Let Die – kar ima v danih okoliščinah še večji pomen, saj je zadnjo napisal s svojo pokojno soprogo Lindo, dolgo preden je spoznal Heather. Ob prejetju nagrade za življenjske dosežke je nekdanji član Beatlov dejal: »Mislim, da je britanska glasba preprosto najboljša.«

Artritiki v živo boljši od "arktičnih opic"?
Danes že odrasli »fantje«, a še vedno (ali spet) brez Robbieja Williamsa, Take That, so odnesli nagrado za najboljši britanski singel leta Shine, o katerem so med samo podelitvijo s pošiljanjem SMS-ov odločali gledalci pred TV-ekrani. Izpred nosu pa so, morda malce presenetljivo, rockerjem Muse, Arctic Monkeys, Kaiser Chiefs in samooklicanim "nuraverjem" Klaxonsom, dobitnikom mercuryja za debitantski album Myths of the Near Future, speljali nagrado za najboljšega izvajalca v živo. Člani skupine, ki je razpadla leta 1996, a se deset let pozneje spet združila – žal brez Robbieja – so se malce pošalili na svoj račun, ker so že »v letih«. Jason Orange je tako povedal: »Star sem 37 let, imam artritično koleno.«

Sheffieldski indierockerji Arctic Monkeys (in na srečo NE prav tako za najboljšo skupino nominirane Girls Aloud!) so že drugo leto zaporedoma postali najboljša britanska skupina leta, že drugič pa so odnesli tudi najuglednejši naslov albuma leta za Favourite Worst Nightmare. Bi si pa za tvidasto opravo v slogu podeželskih gospodov z baretkami na glavah zaslužili še naziv najslabše oblečenih na prireditvi.

Mark, Kate, Mika
Najboljši britanski moški izvajalec je postal prej omenjeni Ronson, ki je poleg Winehouseove sodeloval že z mnogimi velikimi imeni popa in rocka, pa tudi rapa. Ronson, ki živi med New Yorkom in Londonom in je postal prvi »nepojoči« nosilec solistične nagrade, je povedal: »Še nikoli v življenju se nisem počutil tako britanskega ali tako moškega.« Ženska britanska izvajalka leta je postala rdečelasa različica Lily Allen - Kate Nash, Londončan libanonskega rodu Mika, ki ga zaradi eksplozivnosti na odru pogosto primerjajo s samim Freddiejem Mercuryjem, pa je z (eksplozivnim, seveda!) nastopom odprl podelitev in si nato prislužil še priznanje za najboljšega novinca na britanskem prizorišču.

Kanye, Kylie, Foo
Na mednarodnem glasbenem prizorišču sta bila za izvajalca in izvajalko leta imenovana Kanye West in Kylie Minogue, Foo Fighters pa so dobili nagrade za najboljšo mendarodno skupino in najboljši album Echoes Silence Patience & Grace.

Osbournovi (žal) obvladani
Glede na to, da so šov povezovali rockerski starosta Ozzy Osbourne (menda velik McCartneyjev oboževalec) in člani njegove družine – žena Sharon, hči Kelly in sin Jack -, ki slovijo po dolgih in glasnih jezikih, so mnogi pričakovali vsaj kak škandalček, a ga na podelitvi, ki je poleg nastopov Kaiser Chiefsov in Kylie Minogue ponudila tudi nenavadno kombinacijo Rihanne in Klaxonsov za izvedbo nalezljive Umbrelle, (žal) ni bilo.

Kje so tisti časi, ko sta po odru in zaodrju britov s svojimi zajedljivimi opazkami »pustošila« brata Gallagher? So pa za čisto prave pijanske ekscese pred podelitvijo menda poskrbeli Klaxonsi. Še je upanje, da iz fantov zrastejo čisto pravi britanski rockerji!

Alenka Klun

Podelitev glasbenih nagrad brit