Blues-rockovskega glasbenika Erica Claptona tako kritiki kot oboževalci pogosto omenjajo kot enega največjih kitaristov vseh časov. Na seznamu stotih največjih kitaristov vseh časov revije Rolling Stone je zasedel četrto mesto. Foto: EPA
Blues-rockovskega glasbenika Erica Claptona tako kritiki kot oboževalci pogosto omenjajo kot enega največjih kitaristov vseh časov. Na seznamu stotih največjih kitaristov vseh časov revije Rolling Stone je zasedel četrto mesto. Foto: EPA
Newyorški filharmoniki
26. februarja 2008 so v Severni Koreji prvič nastopili newyorški filharmoniki, ki so med drugim zaigrali tudi ameriško himno The Star-Spangled Banner. Foto: EPA

Po gostovanju priznanega newyorškega simfoničnega orkestra, ki je v Severni Koreji prvič v svoji karieri nastopil 26. februarja, si je severnokorejski voditelj Kim Džong Il zaželel še malce "lahkotnejše" blues-rockovske glasbe. V goste je tokrat povabil enega največjih kitarskih virtuozov Erica Claptona.

Claptona obožuje mladi Kim
No, resnici na ljubo, najbrž ne toliko zaradi sebe, kot da bi ustregel svojemu sinu in nasledniku Kim Džong Čolu, ki je velik oboževalec Claptonove glasbe. Pred dvema letoma je japonska televizijska postaja Fudži predvajala posnetek moškega, za katerega je trdila, da je Kimov sin, "ujeli" pa so ga na Claptonovem koncertu v Nemčiji. Skupaj s svojim dekletom in z več telesnimi stražarji naj bi se mladi Čol udeležil štirih glasbenikovih koncertov, in sicer v Frankfurtu, Stuttgartu, Leipzigu in Berlinu.

Prvi rocker z Zahoda v "trdnjavi komunizma"
Kot je povedal tiskovni predstavnik severnokorejskega veleposlaništva v Londonu, so Claptonu vabilo že poslali in ga zaprosili za nastop v severnokorejski prestolnici Pjongjang. Ob tem je dodal: "Če se bo odločil za nastop, bo to izvrstna priložnost, da Korejci pobliže spoznajo glasbo zahodnega sveta." Na vabilo se je odzval tudi Claptonov tiskovni predstavnik, ki je povedal, da za zdaj še ni bilo nikakršnega dogovora o nastopu. Neuradno pa že krožijo informacije, da naj bi bil koncert leta 2009. Če bi se 62-letni Clapton v resnici odločil za nastop, bi bil to prvi nastop rockglasbenika z Zahoda v eni, kot jo pogosto imenujejo, "zadnjih trdnjav komunizma" na svetu.

Severnokorejski filharmoniki na otoku
Predstavnik severnokorejskega veleposlaništva je povedal, da je prav tako že sklenjen dogovor o nastopu severnokorejskih filharmonikov v Veliki Britaniji, dogovarjajo pa se še o gostovanju londonskega simfoničnega orkestra v Pjongjangu.

Glasba v zameno za odpravo jedrskega programa
Po letih osamitve in prepovedi nastopanja glasbenikov z Zahoda si Severna Koreja v zadnjem času izjemno prizadeva oziroma celo spodbuja čim večjo kulturno izmenjavo z Zahodom, vprašanje pa je, zakaj. Nekateri menijo, da razlog prav gotovo ni kakšen radikalen zasuk v mišljenju Kim Džong Ila, in celo trdijo, da je vsakršen nastop zahodnjaških glasbenikov v Severni Koreji voda na diktatorjev mlin in nikakor ne pripomore k odpiranju meja, ampak zgolj k reklamiranju Kimovega brutalnega režima, zaradi katerega je še vedno na milijone ljudi zaprtih in podvrženih stradanju. Iz Washingtona, ki se s Severno Korejo še vedno pogaja o odpravi jedrskega programa, so ob tem sporočili, da bodo nadaljnja gostovanja ameriških glasbenikov odvisna tudi od tega, kako uspešna bodo pogajanja.

K. S.