Orkester Newyorške filharmonije je imel zgodovinski koncert v prestolnici Severne Koreje, Pjongjangu. Za uvod je orkester pod taktirko glavnega dirigenta Lorina Maazela odigral himni obeh držav, oder je bil okrašen z zastavami dolgoletnih zagrizenih nasprotnic. Okoli 1.500 poslušalcev je orkester nagradilo z bučnim aplavzom.
Nekoč Američan v Pjongjangu?
Maazel je pri napovedovanju Gershwinove skladbe Američan v Parizu nabito polni dvorani dejal, da bo mogoče neki Američan lepega dne napisal skladbo Američan v Pjongjangu. Njegove besede so požele bučen aplavz občinstva. Že pred koncertom je Maazel koncert označil za "gesto dobre volje in prijateljstva". Poleg Gershwina so filharmoniki odigrali še dela Antonina Dvoržaka, Richarda Wagnerja in Leonarda Bernsteina. Koncert sta v živo prenašali severno- in južnokorejska nacionalna televizija. Obisk newyorških filharmonikov na povabilo korejskih oblasti podpirajo tudi ZDA.
Severna Koreja še vedno jedrska sila
ZDA, Kitajska, Japonska, Južna Koreja in Rusija so lani februarja Severni Koreji v zameno za opustitev spornega jedrskega programa ponudile milijon ton nafte, otoplitev odnosov z ZDA in Japonsko ter uradno mirovno pogodbo. Severna Koreja naj bi tako do konca lanskega leta ustavila svoje jedrske elektrarne ter se odrekla svojim jedrskim programom, vendar tega do zdaj ni storila.
Severna Koreja je sicer konec januarja sporočila, da bi morala Pjongjang in Washington mirovno pogodbo podpisati čim prej in tako uradno končati vojaške napetosti med njima. Korejska vojna se je namreč končala leta 1953 s sporazumom o prekinitvi ognja, a brez sledečega mirovnega sporazuma, ki je tako polotok, razdeljen po 38. vzporedniku, tako rekoč pustil v vojnem stanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje