Lahko Barroso in Bono prepričata svetovne voditelje, da revni potrebujejo večjo pomoč? Foto: reuters
Lahko Barroso in Bono prepričata svetovne voditelje, da revni potrebujejo večjo pomoč? Foto: reuters
Revščina lahko postane stvar preteklosti.
Bono januarja na zasedanju G8 v Davosu v vplivni družbi Billa Clintona, Billa Gatesa, južnoafriškega predsednika Mbekijea in Tonyja Blaira.
Bono je pozval k evropski enotnosti. Foto: Reuters

Irski pevec je že vrsto let znan po svojih prizadevanjih za zmanjšanje humanitarne katastrofe v Afriki. Namen tokratnega srečanja med Voxom in Barrosom je, pred zasedanjem Evropskega sveta, ki bo 16. in 17. junija, opozoriti predstavnike vlad na pomen razvojne pomoči, ki jo bo EU namenil manj razvitim državam v naslednjem desetletju. Predsednik Barrosso in Bono sta imela po srečanju v Bruslju tudi medijsko zelo odmevno tiskovno konferenco.

Revščina ni nepremagljiva
Barroso in Bono sta na konferenci spregovorila predvsem o perečem in še zdaleč nerešenem problemu revščine v nerazvitem svetu. Voditelj Evropske komisije in priljubljeni pevec sta poudarila, da kljub razširjenosti revščine slednje ne smemo imeti za nekaj samo po sebi umevnega. Čeprav v hudi stiski živi na milijone ljudi, pa je po mnenju obeh s politično voljo mogoče narediti mnogo za vzpostavitev boljših življenjskih razmer v državah tretjega sveta.

Bono je tudi javno pozval evropske voditelje, naj jim nacionalizem ne zamegli oči in da naj gradijo prihodnost v združeni Evropski uniji.

Bob Geldof poziva k enotnosti
Odprt članek za javnost je napisal tudi glavni organizator bližajočega se koncerta Live 8 Bob Geldof. Avtor ugotavlja, da je Evropa v novem tisočletju z vsakim letom bolj neenotna. Zdaj ima Stara celina po njegovem mnenju edinstveno priložnost, da svoje nesporazume preseže v imenu višjega cilja. Pomoč Afriki bi za Evropo lahko pomenila to, kar je bil po drugi svetovni vojni Marshallov načrt za ZDA: zavest o skupnem cilju. Leto 2005 bi se torej lahko v zgodovino zapisalo kot začetek konca revščine.