Skupini sta skupaj z zasedbo Black Sabbath pomagali definirati nov žanr, poimenovan hardrock. Delček tistega, kar so k tej definiciji prispevali Deep Purple, bomo lahko na njihovem koncertu v dvorani Tivoli slišali danes ob 20.00. Čeprav skupino Deep Purple številni še vedno povezujejo z uspešnicami iz 70. (Child in Time, Smoke on the Water, Black Night ...), pa skupina novo gradivo ustvarja še danes. V Ljubljani bodo tako predstavljali album Rapture of the Deep, ki je izšel oktobra lani.
Vedno zmorejo pokazati kaj novegaSkupina tako (na srečo) ni pristala med tistimi starostami rocka, ki jim uspeva koncertne dvorane polniti kljub preigravanju vedno istih starih pesmi, katerim sicer ne gre odrekati kakovosti, pa vendar je bolj zanimivo, če skupina vsakič predstavi tudi kakšno še ne preveč 'postano' pesem. 'Izurjenost' in talent skupine Deep Purple potrjuje tudi zanimiv podatek, da so svoj zadnji album posneli v samo nekaj tednih, album pa so glasbeni kritiki kljub razmeroma hitremu nastanku potrdili kot enega najbolj progresivnih in prodornih albumov zadnjih let. Na programu jutrišnjega koncerta bo zagotovo tudi precej pesmi s prejšnjega studijskega albuma skupine, leta 2003 predstavljenega Bananas, ki je zelo navdušil glasbene kritike, starim oboževalcem skupine pa je dal prav v vztrajanju v zvestobi svojim ljubljencem.
Začetkov ne gre pozabiti
Tokratna zasedba v sestavi Ian Gillian (vokal), Roger Glover (baskitara), Ian Paice (bobni), Steve Morse (kitare) in Don Airey (klaviature) (v povsem izvirni zasebi, ki se je najprej imenovala Roundabout je sodeloval le Paice) bo seveda zaigrala tudi nekaj starih uspešnic in nas tako spomnila, zakaj so se Deep Purple na prehodu iz šestdesetih v sedemdeseta uspeli povzpeti med takratne največje zvezde rocka in zakaj jim je uspelo do danes prodati več kot 100 milijonov izvodov svojih albumov.
So bili Deep Purple kdaj pop?
Prvi album Deep Purple je izšel leta 1968 in prav prvenec še danes velja za najbolj 'popalbum' začetnikov hardrocka. Album Shades of Deep Purple je v Veliki Britaniji ostal precej neopažen, prvotna zasedba pa je leto kasneje posnela album The Book of Taliesyn, ki je prišel na lestvico 40 najbolje prodajanih albumov v ZDA. Kljub temu to ni bil uspeh, kakršnega bi si želeli ambiciozni glasbeniki, in sprememba postave je bila skoraj nujna. Skupini sta se pridružila pevec Ian Gillian in basist Roger Glover, ki v skupini vztrajata še danes. Concerto for Group and Orchestra, prvi album prenovljenih Deep Purple, je bil sicer zelo velikopotezen projekt (Deep Purple so album posneli skupaj s kraljevim filharmoničnim orkestrom), ki pa ni požel velikega navdušenja med oboževalci.
Skoraj nenehno v studiu
Na uspeh ni bilo treba dolgo čakati. Visokoproduktivni Deep Purple so še istega leta dokončali nov album z naslovom Deep Purple in Rock. Izid tega albuma pa je obenem pomenil tudi začetek uspešne kariere skupine, ki so jo utrdili albumi Fireball, Machine Head, Who Do We Think We Are?. Kljub velikim uspehom so notranja trenja sprožile nove 'kadrovske zamenjave'. Gillian in Glover sta zaradi nesporazumov z Blackmorom skupino zapustila. Spremembe v sestavi, ki so sledile v naslednjih letih, bi zahtevale zelo dolg popis. Omejimo se le na omembo dogodka v letu 1984. Takrat se je zgodila ponovna združitev klasične zasedbe Blackmore, Gillian, Paice, Glover in Lord. Poteza se je izkazala za odlično, saj je prvi album po združitvi starih kolegov Perfect Strangers postal eden najbolj uspešnih albumov leta 1984. Do danes je skupina doživela še več 'pretresov', katerim navkljub pa je uspela obstati in še naprej dopolnjuje zgodovino rocka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje