
"Poskusno glasbilo, izdelano v težkih pogojih brez orodja in materialov. Dachau. Leto 1941, Franciszek Kempa," piše na listku, skritem v trupu violine. V violini skrito sporočilo so našli malo pred letošnjim jubilejem osvoboditve tega taborišča. Sporočilo Franciszka Kempe med drugim opominja, da lahko upanje preživi tudi v najgrozljivejših krajih, piše Euronews.
Muziciranje dovoljeno z namenom ustvarjanja lažnega zunanjega vtisa
Taborišče v Dachauu, ki je začelo delovati marca 1933, je bilo prvo koncentracijsko taborišče, ki so ga ustanovili nacisti. Delovalo je vse do 29. aprila 1945, ko so ga osvobodile ameriške sile. Osrednja spominska slovesnost ob letošnji 80. obletnici osvoboditve bo v nedeljo, 4. maja.
V koncentracijskih taboriščih po srednji in vzhodni Evropi so sicer bila izdelana, prisotna in najdena različna glasbila. Nacisti so pogosto dovolili in celo spodbujali taboriščnike k muziciranju, z namenom ustvarjanja lažnega zunanjega vtisa o življenju v taboriščih. Vsa znana glasbila, ki so tako rekoč preživela Dachau, naj bi tja prinesli taboriščniki. Tako je Kempova violina edino znano glasbilo, ki je bilo dejansko izdelano v tem taborišču.

Nadvse spreten izdelovalec, a slab les in okorno orodje
Violina je skozi desetletja ostala neopažena, dokler je trgovci z umetninami na Madžarskem, ki so jo hranili med kupljenim pohištvom, niso poslali na popravilo. Čeprav izdelava glasbila jasno kaže na spretnega izdelovalca, je strokovnjaka, ki ga je popravljal, presenetila slaba kakovost lesa in okornega orodja, uporabljenega za izdelavo. To dvoje je bilo namreč v nasprotju z očitno spretnostjo izdelovalca.
"Če pogledate njene proporce in strukturo, lahko vidite, da gre za mojstrsko violino, ki jo je izdelal človek, ki je bil vešč v svoji obrti. Toda izbira lesa je bila popolnoma nerazumljiva," je dejala Szandra Katona, ena od madžarskih trgovcev z umetninami, ki so odkrili poseben izvor violine. Sporočilo, ki ga je Kempa pustil v glasbilu, je torej očitna razlaga ali celo opravičilo mojstrskega izdelovalca violin, ki ga je brutalna omejitev ujetništva prisilila, da je izdelal glasbilo, ki ni ustrezalo njegovim lastnim standardom.

Pot violine iz Dachaua na Madžarsko ni znana
Ni znano, kako je violina prišla iz taborišča Dachau in pristala na Madžarskem. Glede na dokumente, ki jih je madžarskim trgovcem z umetninami posredoval muzej v spominskem mestu Dachau, je Franciszek Kempa preživel vojno in se vrnil na rodno Poljsko, kjer je nadaljeval izdelavo glasbil do smrti leta 1953. Dokumenti kažejo tudi, da je bil nacistom znan kot izdelovalec glasbil. Po mnenju Tamása Tálosija, še enega od madžarskih trgovcev z umetninami, mu je morda prav to v taborišču rešilo življenje.
"Poimenovali smo jo 'violina upanja', saj če se nekdo znajde v težkem položaju, mu naloga ali izziv pomaga prebroditi veliko stvari. Ne osredotočaš se na težavo, temveč na samo nalogo, in mislim, da je izdelovalcu tega glasbila tudi to pomagalo preživeti koncentracijsko taborišče," je že za Euronews dejal Tálosi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje