Dunajska filharmonija je bila znova nabito polna, letos se je na dirigentski oder povzpel 85-letni Georges Pretre. Vstopnice za tradicionalni koncert Dunajskih filharmonikov je bilo mogoče kupiti le z registracijo na uradni spletni strani in v določenem časovnem obdobju, zanje je bilo treba odšteti od 30 do vrtoglavih 940 evrov.
Koncerti so poslastica za člane dunajskega Musikvereina, njihova mednarodna priljubljenost je razvidna po številnih televizijskih prenosih, ki potekajo v več kot 50 državah sveta, tudi v Sloveniji, kjer je prireditev v živo prenašala TV Slovenija.
Prvi koncert 31. decembra 1939
Začetek te tradicije sega v mračno obdobje avstrijske zgodovine, saj je bil prvi Straussov novoletni koncert Dunajske filharmonije 31. decembra leta 1939. Politična in kulturna prihodnost Avstrije je bila ogrožena. Dirigent Clemens Krauss je z Dunajskimi filharmoniki kljub lastni negotovi prihodnosti izvedel koncertni program, v celoti sestavljen iz del dinastije Strauss. S tem so podprli avstrijskega duha in narod v času, ko je Avstrija zaradi prisilne priključitve k nacistični Nemčiji za več let izginila s svetovnega zemljevida.
Dve leti pozneje je bil koncert prvič izveden 1. januarja, prav tako pod taktirko Kraussa. Straussove novoletne koncerte je vodil do konca druge svetovne vojne in pozneje do svoje smrti leta 1954. Dirigent in umetniški vodja je v obdobju svojega delovanja pri Dunajski filharmoniji oblikoval in postavil tradicijo novoletnih koncertov kot dunajsko glasbeno posebnost.
Po odločitvi Združenja koncertnih filharmonikov je dirigentsko palico nato prevzel Willi Boskovsky, ki je med letoma 1955 in 1979 vodil 25 novoletnih koncertov Dunajske filharmonije. V četrtstoletni karieri je nedvomno pustil svoj pečat. Zajel in poosebil je zvok Straussovih skladb in obdobja romantike. Kot se je svoj čas Strauss, se je tudi Boskovsky na teh nostalgičnih koncertih z violino rad pridružil kolegom filharmonikom. V tem času so začeli televizijsko prenašati novoletni koncert, ki se je iz lokalne prireditve spremenil v bistven simbol dunajske glasbene kulture, kot ga poznamo danes.
Veliki dirigentski mojstri na velikem dogodku
Po odstopu Boskovskyja so filharmoniki leta 1980 poslanstvo predali priznanemu koncertnemu mojstru Lorinu Maazelu. Šest let pozneje so se pri Združenju koncertnih filharmonikov odločili, da se dirigent Straussovega tradicionalnega koncerta vsako leto zamenja. Do zdaj so se zvrstili: Herbert von Karajan, Claudio Abbado, Carlos Kleiber, Zubin Mehta, Riccardo Muti, Lorin Maazel, Seiji Ozawa, Nikolaus Harnoncourt, Mariss Jansons, Georges Pretre in Daniel Barenboim. Vsi našteti dirigentski mojstri so člani posebnega združenja filharmoničnih koncertnih dirigentov.
Novoletni koncert dunajskih filharmonikov je letos znova vodil francoski dirigent Georges Pretre. Predsednik Združenja koncertnih filharmonikov Clemens Hellsberg je odločitev podkrepil z izjavo, da je izjemno uspešen Pretrejev debi na novoletnem koncertu leta 2008 zelo razveselil dirigenta, orkester in občinstvo. Pretre sodeluje z Dunajsko filharmonijo že 47 let in ima na tem področju bogate izkušnje, ki mu jih s svojo izbiro priznava tudi prej omenjeno združenje. Za dolgoletno, predano in kakovostno umetniško delovanje je prejel vrsto nagrad in priznanj v Avstriji in Franciji.
Novoletni koncert Dunajske filharmonije prek radijskih ali televizijskih prenosov spremljajo v več kot 70 državah po vsem svetu. Po tem kriteriju je tradicionalni Straussov koncert največji dogodek klasične glasbe na svetu.
Sprva je bil novoletni koncert simbol tolažbe in upanja na boljšo prihodnost. Danes ljudje po vsem svetu še vedno potrebujejo vir navdiha, upanja in veselja za leto, ki prihaja. Kot je zapisano na uradni spletni strani Dunajske filharmonije, želijo člani filharmonije v duhu tistega časa interpretirati mojstrske skladbe dinastije Strauss, kot avstrijski ambasadorji pa v duhu upanja, prijateljstva in miru voščijo vsem poslušalcem po svetu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje