Vinku Globokarju bo ob 90-letnici posvečen poseben program šestega Foruma nove glasbe. Na fotografiji utrinek z njegovega koncerta na Festivalu Ljubljana leta 2009. Foto: Europeana/Miha Fras/Culture.si
Vinku Globokarju bo ob 90-letnici posvečen poseben program šestega Foruma nove glasbe. Na fotografiji utrinek z njegovega koncerta na Festivalu Ljubljana leta 2009. Foto: Europeana/Miha Fras/Culture.si

Tržaški skladatelj Fabio Nieder pooseblja večkulturno jedro svojega rojstnega mesta in Evrope širše. Prihaja iz nemške družine, veliko pozornost pa je namenil slovenski ljudski glasbi in slovenskim skladateljem. Danes veliko časa preživlja na raziskavah v oddaljenih romunskih hribih, blizu pa mu je tudi slovaška glasba. "Takšna narodnostna razvejanost, vpisana tudi v skladateljevo večjezičnost, mora umetniku vzbujati željo po raziskovanju različnih korenin, izvorov. Zato ne preseneča, da je svoj festival osrediščil okoli vprašanja lokalnega in globalnega," sporočajo organizatorji.

Program petega Foruma nove glasbe

Današnji začetek Foruma nove glasbe, koncert v Slovenski filharmoniji, bo predvsem v rokah kuratorja Fabia Niederja z izvedbo njegove operne suite ter slovaške in romunske ljudske glasbe. Celotni program petega Foruma nove glasbe, ki traja od 23. do 30. 11., je na voljo na spletni strani festivala.

Gregor Pompe iz Foruma nove glasbe pojasni, kako se Niederjev koncept dediščine v sodobni glasbi dotika širokega razpona kultur in estetik: "Te skladbe se pogosto na zelo različne načine soočajo z nečim prvinskim, ljudskim. Gre za to, kako iskati stik z neko pradavnino, vendar na zelo sodoben način." Kot v spremnem tekstu dodaja kurator Fabio Nieder: "V zadnjih desetletjih komponirana glasba vse bolj postaja nekakšna 'glasba sveta', saj je pogosto zelo težko določiti kraj izvora te glasbe. Sintagma 'glasba sveta' se danes uporablja za označbo glasbe tradicionalnih kultur sveta, vendar bi sam ta modni izraz raje uporabil za sodobno avtorsko glasbo – opravka imamo namreč z glasbo, ki se je podala na svetovno turnejo in izgubila značilnosti svojega domačega kraja! Če hočem slišati izvirno ljudsko glasbo določene kulture, če ta sploh še obstaja, moram romati v takšen kraj, kjer se še vedno izvaja."

Slovenski skladatelj Lojze Lebič. Foto: JSKD
Slovenski skladatelj Lojze Lebič. Foto: JSKD
Mednarodni simpozij posvečen slovenskima umetnikoma

V okviru festivala bo na Filozofski fakulteti potekal tudi dvodnevni mednarodni simpozij ob 90-letnici Lojzeta Lebiča in Vinka Globokarja. Simpozij z naslovom Modernizem na vzhodu in zahodu: nasprotja, stičišča in vzporedja bo "dihotomijo, ki jo razpira primerjava med obema skladateljema, skušal postaviti v kontekst razlik v dojemanju in eksekuciji modernističnih idej na evropskem vzhodu in zahodu, pri čemer ne gre za geografsko, temveč predvsem družbeno-politično ločnico," zapisujejo organizatorji.

Na petih koncertih in spremljevalnih dogodkih bomo lahko slišali skladatelje od Južne Afrike, Irana do Skandinavije. Domačo dediščino bomo slišali skozi sklepni poklon 90-letnikoma Vinku Globokarju in Lojzetu Lebiču, novo delo bo predstavil Matej Bonin, med novostmi pa najdemo še več tujih avtorjev. "Zdi se mi posebej pomembno, da je kakšna skladba tujih skladateljev tudi prvič izvedena, saj jih napišejo prav za naš festival. Mislim, da je Nieder izbral skladatelje, ki so mu osebnostno blizu in so bili pripravljeni za tematiko tega koncerta napisati tudi nove skladbe," še pojasnjuje Pompe. Na koncertih bodo vnovič nastopili slovenski glasbeniki, zbrani v zasedbi Ansambel Foruma nove glasbe, ki jih bo na dveh koncertih vodil Michel Pozmanter, poseben dogodek pa bo prvo gostovanje dirigenta Vimbayia Kazibona na sklepnem koncertu in uvodno sodelovanje z otroškim zborom Glasbene matice.