V zvezek je skladatelj zapisal 35 del za čembalo. Foto: EPA
V zvezek je skladatelj zapisal 35 del za čembalo. Foto: EPA
Faksimile Frobergerjevega dela
Po Frobergerjevem mnenju nihče ni bil zmožen povsem prepričljivo odigrati njegovega dela. Foto: Wikipedija

V Stuttgartu so namreč predstavili do zdaj še neobjavljeni avtobiografski zvezek baročnega skladatelja Johanna Jacoba Frobergerja. Odkritje sta javnosti prvič predstavila dražbena hiša Sotheby's in Württemberški pokrajinski muzej. Po besedah predstavnika hiše Sotheby's gre za najstarejši in najbolj pomemben glasbeni rokopis, ki so ga do zdaj ponudili na dražbi.

Knjižico je skladatelj zapolnil v sredini 17. stoletja, na 255 straneh pa med drugim ponuja 35 del, napisanih za čembalo, med katerimi več kot polovica do zdaj še ni bila objavljena.

Kakšna bo najvišja ponudba?
Froberger (1616-1667) naj bi bil med drugim znan po tem, da se je trmasto upiral, da bi dal na razpolago rokopise svojih del, saj je bil prepričan, da nihče razen njega ne bi bil zmožen pravilno odigrati njegove glasbe. Prav njegove skladbe za čembalo so imele precejšen vpliv na ustvarjalnost drugih skladateljev, kot sta Johann Sebastian Bach in Wolfgang Amadeus Mozart. Glasbeni rokopis, do odkritja katerega je pripeljalo čisto naključje, bodo v londonski hiši Sotheby's na dražbi ponudili 30. novembra, poznavalci pa njegovo vrednost ocenjujejo na več kot pol milijona evrov.

Skladatelj, ki je osvojil vso Evropo
Le malo skladateljev je v času življenja doživelo, da bi objavili njihova dela, v Stuttgartu rojeni Johann Jakob Froberger pa je bil že v svojem času precej priljubljen. Njegova dela so bila namreč prek prepisov razširjena po vsej Evropi. Vplival je na marsikaterega skladatelja svojega stoletja, njegova glasba pa je ostala priljubljena še globoko v 18. stoletju. Froberger še danes velja za enega najpomembnejših pianistov pred Johannom Sebastianom Bachom.