Kataleno so organizatorji izbrali za prve izvajalce na festivalu. Foto: Domen Grögl
Kataleno so organizatorji izbrali za prve izvajalce na festivalu. Foto: Domen Grögl
Okarina, po kateri se festival imenuje, je otroški pihalni instrument jajčaste oblike, navadno iz žgane gline ali porcelana. Foto: NN
Moussa Diallo
Moussa Diallo bo odrasle zabaval z glasbo, najmlajše pa z zgodbami. Foto: Glasbenikova spletna stran

Festival, ki je na Bledu štiri večere, sta začeli slovenski skupini Katalena in Ethnodelia Jam, ki ta obiskovalce razvajali s slovensko ljudsko glasbo in glasbo, ki povezuje tradicijo Vzhoda in Zahoda. Na 16. festivalu etnoglasbe bodo lahko do ponedeljka obiskovalci slišali tudi tradicionalno švicarsko alpsko pastirsko glasbo, afriško glasbo in tradicionalno irsko glasbo.

Festival si je opomogel
Gostovanje glasbenikov iz Irske, Nizozemske, Francije, Danske in Malija, ki bodo nastopili ob slovenskih zasedbah, so omogočili prispevki blejske občine in različnih sponzorjev, je povedal direktor festivala Leo Ličof, ki je pohvalil, da si je po dveh letih, ko je bil festival okrnjen na minimum, ta spet opomogel glede na število nastopajočih, poleg tega pa se je izvedba tudi podaljšala z dveh dni na štiri.

"Potem ko smo od leta 1998, ko je bilo na festivalu kar 33 izvajalcev, le životarili, letošnje leto vendarle kaže pozitiven zasuk k ponovni oživitvi festivala," je dejal Ličof, ki je spomnil, da je v najboljših letih etnoizvajalcem na Bledu prisluhnilo tudi po tri ali štiri tisoč poslušalcev. Po njegovem mnenju to kaže, da lahko etnoglasba navduši poslušalce različnih starosti, ki se družijo ob dobri glasbi in "uživajo brez ideoloških preprek".

Etnozmenek ob 20.30
Na večje število gledalcev, ki jih bo Festivalna dvorana vse štiri večere pričakovala ob 20.30, Ličof upa tudi letos, te pa naj bi privabil zanimivo sestavljen program, na katerem je med bolj znanimi nastopajočimi prav Katalena, ki bo dogodek odprla. V soboto bodo lahko nato poslušalci z glasbo odpotovali v Švico, ko jim bo zasedba Leseni rogisti iz Kresnic pri Litiji predstavila švicarsko alpsko pastirsko glasbo, še dlje pa jih bo odpeljal baskitarist, pevec in skladatelj Moussa Diallo, čigar ime se povezuje z afriško glasbo. Diallo bo še en svoj talent razkril v nedeljo ob 16.00, ko bo na otroški delavnici Nekoč ... v Afriki najmlajšim pripovedoval zgodbe s črne celine.

Kdo jim je bližji, Prekmurci ali Francozi?
Uvod v nedeljski večer bo v rokah, grlih in nogah folklorne skupine KTD Tešanovci in glasbenikov, ki jih bosta spremljala. Gorenjcem in obiskovalcem tega turističnega bisera bodo predstavili tradicionalne prekmurkske pesmi in plese, za njima pa bo z inštrumentom, ki je Gorenjcem dobro znan, nastopil Paul Grollier, izvajalec na diatonični harmoniki, ki ga bo spremljal trio iz Francije.

V Glasbeni atelje 1004 bodo obiskovalci vstopili v ponedeljek, ko jih bodo tja povabili mladi glasbeniki z Bleda, ki igrajo na Orffove inštrumente, do naslednjega leta pa se bo Okarina poslovila s tradicionalno irsko glasbo, ki jo bodo na Bled pripeljali Guinan in Gilligan s skupino The John O'Gods.