Ansambel že šesto leto organizira ciklus koncertov Sozvočje svetov. Foto: www.drustvo-kgosf.si
Ansambel že šesto leto organizira ciklus koncertov Sozvočje svetov. Foto: www.drustvo-kgosf.si
Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije
Orkester je za svoje delo prejel nagrado Prešernovega sklada in Župančičevo nagrado. Foto: www.drustvo-kgosf.si

Štirinajst godalcev, sicer članov simfoničnega orkestra Slovenske filharmonije, se je na koncertu predstavilo z Istrsko suito Alda Kumarja, Haydnovim Koncertom za rog in godalni orkester št. 2 v D-duru, Simfonijo št. 2 v A-duru (Mannheimska) Johanna Stamitza in Mozartovim Divertimentom v D-duru št. 1, KV 136. Kot solist se je na tokratnem koncertu predstavil rogist Andrej Žust.

Širok repertoar s poudarkom na slovenskih avtorjih
Ansambel je bil ob podpori Ministrstva za kulturo RS ustanovljen leta 1993 z namenom, da bo obiskoval tiste odre v krajih po Sloveniji, ki jih večji simfonični orkester ne zmore. V več kot desetletnem delovanju se je predstavil na okoli dvesto koncertih doma in v tujini, prisluhniti pa mu je bilo mogoče tudi na Ljubljanskem poletnem festivalu, Dubrovniškem festivalu, Zagrebškem baročnem festivalu, festivalu Danubiana in Slovenskih glasbenih dnevih. V sodelovanju z Narodno galerijo prireja ansambel že šesto leto ciklus koncertov Sozvočje svetov.

V repertoarju orkestra je mogoče najti skladbe vseh obdobij, posebno pozornost pa namenjajo glasbeniki predvsem stvaritvam slovenskih avtorjev, tudi tistih najmlajših, ki se šele uveljavljajo.

Z velikimi glasbeniki in mladimi solisti
Ansambel je do zdaj sodeloval z vrsto svetovno znanih slovenskih glasbenic; pianistko Dubravko Tomšič Srebotnjak, flavtistko Ireno Grafenauer in mezzosopranistko Marjano Lipovšek, koncertiral pa je tudi z enim največjih svetovnih čelistov Mišo Majskim. Glasbeniki ponujajo priložnost tudi mladim, že uveljavljenim solistom. Orkester sicer igra brez dirigenta, izvedel pa je tudi nekaj večjih projektov pod taktirko Marka Letonje ter svoje ustvarjanje predstavil na več audio- in videozapisih koncertov ter zgoščenkah. Za svoje delo je ansambel prejel nagrado Prešernovega sklada leta 1999, leta 2004 pa še Župančičevo nagrado.

Andrej Žust se je kot solist do zdaj predstavil z orkestrom Slovenske filharmonije, ansamblom Camerata Labacensis, simfoničnim orkestrom Domžale-Kamnik in orkestrom SGBŠ Ljubljana, ki mu je za izjemne dosežke v glasbi podelila Škerjančevo nagrado.