Po potrebi vzamejo v roke tudi stara glasbila. Foto: Narodni dom Maribor
Po potrebi vzamejo v roke tudi stara glasbila. Foto: Narodni dom Maribor
Richard Tognetti
Richard Tognetti je najbolj zaslužen za razširitev repertoarja Avstralskega komornega orkestra. Foto: Narodni dom Maribor
Avstralski komorni orkester
Avstralski komorni orkester spoštuje tudi dela sodobnih skladateljev. Foto: Narodni dom Maribor

Zasedba, ki velja za enega najboljših komornih orkestrov na svetu in ki je nastopila v dvorani Union v Mariboru, se lahko hitro preobrazi v majhen simfonični orkester ali celo v elektroakustični ansambel. To je pomembno predvsem zato, ker se Avstralski komorni orkester ni "zasidral" pri izvajanju del starih mojstrov, temveč izvaja tudi projekte inovativnih umetniških oblik. Svojo odločenost, pri izvajanju stare glasbe doseči čim bolj avtentični zvok, je Avstralski komorni orkester izrazil tudi z odločirvijo, da se stara glasba izvaja na starih inštrumentih.

Šesterica izbranih
Tudi večer v Sloveniji je orkester namenil sprehodu skozi štiri stoletja zgodovine glasbe. Najdlje v zgodovino so avstralski komorniki segli ob prebiranju not, ki jih je "zapisal" Johann Sebastian Bach. Na repertoarju sta bili Bachovi arija iz kantate BWV 84 Zadovoljen sem s svojo srečo in arija Naslonim se ... Kako radostno je moje srce.

Stoletje za Bachom je ustvarjal Franz Schubert; Avstralski komorni orkester je iz Schubertovega opusa izbral Godalni kvartet št. 14 v d-molu. Na prehodu 19. v 20. stoletje je ustvarjal madžarski skladatelj Bela Bartok, ki je med drugim v notno črtovje zapisal tudi madžarske ljudske pesmi. Kot predstavnike 20. stoletja so Avstralci tokrat izbrali Benjamina Brittna (Corpus Christi Carol), Arva Pärta (Cantus in memoriam Benjamin Britten za godalni orkester) in Toruja Takemitsuja (Death and Resurrection za godalni orkester).

Kaj ima zraven Slovenija
Vpogled v delo Avstralskega komornega orkestra razkrije njegovo vez s Slovenijo. Ansambel namreč od leta 1989 vodi avstralski violinist in skladatelj Richard Tognetti, ki se je med drugim šolal tudi pri Igorju Ozimu. Ravno Tognettiju gre veliko zaslug za razširitev repertoarja ansambla, ki ima vsako leto samo v Avstraliji 80 koncertov in se vsako leto poda tudi na gostovanja v tujino.

V Mariboru sta se Avstralskemu komornemu orkestru pridružila še dva solistva. V prvem delu je nastopil flavtist Emmanuel Pahud, v drugem delu pa je prišla na vrsto še sopranistka Dawn Upshaw.