Gombač ne vidi nobene razlike med mešanjem različnih sodobnih glasbenih zvrsti ter združevanjem klasike in džeza. Foto: Žiga Koritnik
Gombač ne vidi nobene razlike med mešanjem različnih sodobnih glasbenih zvrsti ter združevanjem klasike in džeza. Foto: Žiga Koritnik
Imate radi Bacha?
Gombača med drugim spremlja pianist, ki ob možnostih za to klavirske tipke zamenja za orgelske. Foto: Žiga Koritnik
O čem govorimo, ko govorimo o ljubezni
Brez Gombačevega prispevka ne gre niti pri predstavi Mestnega gledališča ljubljanskega. Foto: Miha Fras

To je v Slovenski filharmoniji dokazal koncert Imate radi Bacha?, na katerem so prirejena skladateljeva dela izvajali vsestranski glasbenik Boštjan Gombač, ki je zvoke izvabljal iz klarineta, pojoče žage in grla, pianist Blaž Pucihar, basist Žiga Golob in bobnar Krunoslav Levačič.

Kriva je nesebična ljubezen ...
Gombač je barok in džez združil, da bi Bachovo glasbo približal tudi mlajšim generacijam in jo v sodobni različici predstavil tistim, ki jo že poznajo v klasični izvedbi. "Ideja za nov projekt izhaja iz nesebične ljubezni do glasbe, Bacha in jazza," so zapisali avtorji projekta, ki ga ob prostorskih zmožnostih namesto na klavirju izvajajo na orglah.

Dve glasni invenciji v E- in F-duru ter dela Bourree iz partite za klavir v a-molu, Air iz suite za flavto in klavir v h-molu, Koncert za čembalo in orkester v a-molu, Moderato, Largo, Vivace, Improvizacija za klavir solo, Bach Ballade, Menuet v G-duru iz zbirke za Anno Magdaleno, koral Jesu bleibet meine Freude in Ave Maria bodo poslušalcem ponudile dokaz, da je Bach še živ in da bo tak za vse večne čase tudi ostal, trdijo Gombač in druščina, ki opominjajo, da je zlivanje različnih glasbenih zvrsti danes nekaj povsem običajnega; ne vidijo nobenega razloga, zakaj ne bi mogli združiti tudi džeza in baroka.

Opomin glasbenim puristom
Koncert, ki so ga pripravili, pa glasbeniki dajejo tudi kot opomin tistim, ki trdijo, "da obstaja samo določena zvrst glasbe, na vse druge pa se iz takih ali drugačnih razlogov preprosto požvižgajo. Ne smemo pozabiti, da je glasba najbolj abstraktna od vseh umetnosti, hkrati pa tako obširen medij, da je "greh", če glasbenik umetnik v ustvarjanje oziroma poustvarjanje ne da ogromnega dela sebe."

Glasbeni multiizvajalec
Čeprav se bo Gombač na "Bachovem" koncertu predstavil kot klarinetist in igralec na pojočo žago, pa je pravi multiinstrumentalist, saj obvlada tudi igranje na irske piščali, bodrhan in različna zvočila in igrače, iz katerih zvoke izvablja tudi pri sodelovanju s Terrafolkom, Kataleno in Bastom. To sezono je nepogrešljiv tudi v Mestnem gledališču ljubljanskem, kjer trenutno sodeluje v dveh predstavah: kabaretu Patty Diphusa, Izpovedi pornodive in predstavi O čem govorimo, kadar govorimo o ljubezni, za katero je z Andražem Mazijem in Sergejem Randjelovičem napisal glasbo, ki jo na predstavi tudi v živo izvaja.