Letošnji Kavč festival se odvija med 27. januarjem in 2. februarjem. Polovica dogodkov bo v Ljubljani, preostali pa se bodo zvrstili po vsej državi. Vsako prizorišče ima omejeno število mest, na voljo je skupno več kot 6000 vstopnic.

Formalna organizatorja Kavč festivala 2025 sta KUD Plavajoči grad in Teatro Matita, koproducenti so Hiša otrok in umetnosti, MCLU Koper ter Društvo ljubiteljev gradu Snežnik. Foto: Kavč festival
Formalna organizatorja Kavč festivala 2025 sta KUD Plavajoči grad in Teatro Matita, koproducenti so Hiša otrok in umetnosti, MCLU Koper ter Društvo ljubiteljev gradu Snežnik. Foto: Kavč festival

Osnovni koncept festivala so "skriti, zasebni dogodki, saj gledalec prejme natančen naslov šele ob rezervaciji brezplačne vstopnice, pri čemer je največ možnosti, da se znajde v zasebnem stanovanju ali hiši, lahko pa tudi marsikje drugje." Tokratni festival prestopa tudi državne meje, saj bo pljusknil tudi v Avstrijo, Italijo, na Hrvaško in v Prago, a gre za posamezne koncerte.

Program 10. Kavč festivala najdete tukaj.

Po besedah Matije Solceta, enega od koordinatorjev festivala, so letos izbrali 145 skupin z vseh koncev sveta. Med 110 nastopajočimi glasbenimi imeni so med drugim francoski rock-rap sekstet NR, češko-balkanska turbo folk skupina Yamaha Oriental, Prismojeni profesorji Bluesa, srbska hiphop-džez skupina MISH, folk izvajalci, kot so Wild Strings Trio, istrski Prisoje ali pevka Dunja Bahtijarević, Jani Kovačič, pa tudi štirje balkansko orientirani a cappella zbori - Čipkice, Zborxor, Ljelje in Žbor.

Glasbenik in lutkar Matija Solce, eden od koordinatorjev 10. Kavč festivala. Foto: Televizija Slovenija
Glasbenik in lutkar Matija Solce, eden od koordinatorjev 10. Kavč festivala. Foto: Televizija Slovenija

Tudi izobilje uprizoritvene umetnosti
Obiskovalci lahko na uprizoritvenem področju izbirajo med dogodki 35 skupin, in sicer vse od predstave za enega gledalca do prostorskega ali plesnega performansa. Uprizoritvene zvrsti so na festivalu razdeljene v tri sklope: gledališče za družine, program za odrasle in alternativno lutkovno gledališče.

Na festivalu med drugim sodelujejo španski lutkar Roberto White, Mariborsko lutkovno gledališče s predstavo Proces ali Žalostna zgodba Josefa K., češko alternativno gledališče Fras s predstavama Cosmohills in Takk Takk, domači Teatro Matita s predstavo Harms je kriv!. Družinam namenjena bo uprizoritev Lutkovnega gledališča z Reke z naslovom Bomboniera variete, Lutkovno gledališče Ljubljana bo ponudilo nekatere svoje prostore in predstavilo predstavo Turlututu, iz Francije bosta z uličnimi predstavami za vse starosti zabavala Francoz Philippe Ducasse in Belgijec Ben Zuddhist.

Na Kavč festivalu se poleg tako rekoč skritih dogodkov odvije tudi četverica vzporednih programskih sklopov: Klubski kavč z večernimi javnimi koncerti, Halo Muska oziroma glasba na dom, Kavč za vse oziroma kavč za marginalizirane socialne skupine in Kavč Live z neposrednim prenosom koncertov na radijskih valovih, kjer sodeluje tudi Radio Slovenija.

Festival prinaša tudi javne dogodke: na prvi dan bo umetnost zavzela Krekov trg v Ljubljani – tako na zunanjem odru kot v barih, predoru in stanovanjih. Od torka do sobote se bo večerno dogajanje preselilo na ljubljanska prizorišča Kino Šiška, Hostel Celica, klub Gromka in Gala Hala kot tudi v Maribor (Vetrinjski Dvor), Koper (Lutkarnica Koper), Izolo (Odeon) in druga mesta. V nedeljo se bo Kavč festival že tradicionalno preselil na grad Snežnik, kjer se bo sklenilo tudi letošnje dogajanje.

Želja po razširitvi festivala "na kavče vsega sveta"
Organizatorji pripravljajo festival po malem skozi vse leto. Po Solcetovih besedah si želijo, da bi se ideja prijela tudi zunaj festivalskega časa in postala družbeni trend kot opozicija komercializaciji, individualizaciji, "mainstreamizaciji" umetnosti, pa tudi kot ogledalo splošnemu nerazumevanju vloge umetnosti. A segajo tudi onkraj tega, saj si namreč želijo razviti digitalno aplikacijo in Kavč festival tako rekoč razširiti po vsem svetu.