CS Light Carmine Slovenice se je rodil iz želje glasbeni minimalizem predstaviti malo drugače. Foto: Carmina Slovenica
CS Light Carmine Slovenice se je rodil iz želje glasbeni minimalizem predstaviti malo drugače. Foto: Carmina Slovenica
Carmina Slovenica
Carmina Slovenica bo z zborom Piedmont jeseni koncentirala tudi v San Franciscu. Foto: Žiga Koritnik

Ameriški zbor Piedmont in Carmina Slovenica namreč združujeta moči v mednarodnem projektu Attaca, ki bo družil izvajalce ob izvajanju slovenske in ameriške glasbene literature od zgodnje do sodobne glasbe ter tako predstavil tradicijo in sodobnost obeh kulturnih okolij.

Sodelujoči v projektu bodo lahko junija ustvarjali in širili svoje znanje na delavnicah v mednarodnem glasbenem centru Glasbene mladine v Grožnjanu na Hrvaškem, pozneje pa se bodo zvrstili še koncerti obeh zborov, ki jih pripravljajo v Evfrazijevi baziliki v Poreču, v galeriji Božidarja Jakca Kostanjevici na Krki ter na mariborskem festivalu Lent. Po predstavitvi v Evropi bodo glasbeniki konec oktobra odpotovali še v San Francisco.

Kortekangansov Večni odmev
Velik del koncertnega programa bosta zbora izvedla skupno, za to priložnost pa sta izbrala literaturo, ki prinaša glasbo od začetkov slovenske glasbene zgodovine do sodobnika Lebiča ter značilno ameriško glasbo našega časa, pozabili pa niso niti na avantgardnega Johna Cagea. Kot osrednji del programa poudarjajo izvedbo skladbe finskega Olli Kortekangansa Ikikaiku (Večni odmev), ki je bila napisana za mednarodni projekt Songbridge, ki že vrsto let deluje pod pokroviteljstvom mednarodne federacije za zborovsko glasbo IFCM.

Piedmont Choirs, ki ga vodi Robert Geary, sodi med vodilne zborovske programe v ZDA, ugled v mednarodni javnosti pa si je pridobil s številnimi visokimi nagradami z mednarodnih tekmovanj po vsem svetu. Carmina Slovenica najbrž ne potrebuje posebne predstavitve. Zbor, ki ga vodi Karmina Šilec, je v sezoni predstavil dva projekta - predstavo CS Light in Drum café.