Pravo ime Marie Callas je bilo Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropulos. Ko se je mati leta 1937 iz ZDA vrnila v Grčijo, je 13-letna Maria odšla z njo. Foto:
Pravo ime Marie Callas je bilo Cecilia Sophia Anna Maria Kalogeropulos. Ko se je mati leta 1937 iz ZDA vrnila v Grčijo, je 13-letna Maria odšla z njo. Foto:
Maria Callas
Dražba predmetov Marie Callas
Leta 2000 so na veliki dražbi v Parizu prodali več kot dva tisoč predmetov pokojne dive. Na sliki je njen portret, delo italijanskega režiserja Piera Paola Passolinija, s katerim sta bila tesna prijatelja. Foto: EPA

Grške oblasti so odločile leto 2007 posvetiti Marii Callas; ob 30-letnici smrti operne pevke hočejo pokazati svetu, da je bila "stoodstotna Grkinja", je poudaril grški minister za kulturo Georges Vulgarakis.V okviru te obletnice bo ministrstvo marca organiziralo mednarodni natečaj, zato da bi "odkrili najboljšo Violeto" - operni lik iz Verdijeve Traviate, po katerem je bila Callasova najbolj znana in priljubljena.

Poleg tega bo od januarja do maja približno 160 grških in tujih pevcev pripravilo okrog 70 recitalov v Atenah, osrednjo slovesnost v jubilejnem letu pa načrtujejo septembra, v Operi de Paris. Vrsta dogodkov v spomin na Callasovo bo vpeta v program poletnega festivala v Atenah in v program filmskega festivala novembra v Solunu.

"Italijani, prste stran!"
Z letom Marie Callas grško ministrstvo za kulturo vpeljuje politiko poklonov velikim grškim osebnostim, da bi tako "zarisali jasnejšo podobo sodobne Grčije," je dodal Vulgarakis. "Callasovo smo izbrali, ker je bila velika figura in ker je nismo dovolj počastili, zato bomo to popravili." Ob tem je izrazil obžalovanje, da si jo "nekateri v Italiji", kjer je operna diva dosegla največje uspehe, "skušajo prisvojiti".

Viharno ljubezensko življenje
Maria Callas je bila v resnici hči grških priseljencev iz ZDA in je grško državljanstvo privzela šele leta 1966, ko je bila stara 43 let in ko se je končala njena ljubezenska zveza z ladjarjem Aristotelom Onassisom (zaradi katerega je zapustila svojega moža, Giovannija Battisto Meneghinija). Leta 1970 so operno pevko prvič odpeljali v bolnišnico, saj naj bi poskušala narediti samomor. Zadnjič je nastopila 11. novembra 1974 v japonskem Sapporu, od takrat v javnosti ni več pela; umrla je 16. septembra 1977.

Največji vedo, kdaj je treba odnehati
V petdesetih letih so bili njeni vsi pomembnejši operni odri od milanske Scale do pariške in Metropolitanske opere in teatra Colon v Beunos Airesu. Leta 1960 je zadnjič nastopila v Scali, za poslovilno delo pa je izbrala Donizettijevo opero Poliuto. Ta je bila najprimernejša za njene glasovne sposobnosti, ki so pešale od leta 1954, ko je Callasova precej shujšala, kar je vplivalo na njen glas. Januarja in februarja 1964 se je poslovila še od občinstev v Parizu, New Yorku in Londonu, kjer naj bi občinstvo zahtevalo, da se je prišla priklonit kar sedemindvajsetkrat.