Lennonovo življenje se je pod streli duševno motenega oboževalca končalo pri štiridesetih. Foto: Reuters
Lennonovo življenje se je pod streli duševno motenega oboževalca končalo pri štiridesetih. Foto: Reuters
Iz muzikala o Johnu Lennonu
O Lennonovem življenju so pripravili tudi muzikal, ki pa so ga hitro umaknili s sporeda. Foto: EPA
Lennon ima svoj spominski kotiček v Centralnem parku.
Ljudje polagajo rože v delu Centralnega parka, imenovanem Strawberry Fields. Foto: Reuters
The Beatles
Lennon je svet obnorel kot član liverpoolske četverice.

Ob obletnici so po številnih krajih po svetu pripravili spominske slovesnosti, s katerimi so se poklonili vodilnemu članu Beatlov, ki je po razpadu skupine uspel tudi s samostojno kariero. V njej je bilo v ospredju predvsem zavzemanje za mirovniške dejavnosti pod vplivom druge žene Yoko Ono.

Minuta molka celo v trgovini
Spominski koncerti, na katerih so interpretirali Lennonove pesmi, so med drugim v Londonu, glasbenikovem rodnem Liverpoolu in v New Yorku, kjer se je njegovo življenje končalo. Slavnega Britanca so se spomnili tudi v eni od glavnih glasbenih trgovin, kjer so ga počastili z minuto molka. Prvič se je tako prodaja ustavila, da bi počastila kakega glasbenega umetnika. Pariz pa spomin na Johna Lennona obuja z veliko razstavo. Precej ljudi pa seje zbralo tudi v delu newyorškega Centralnega parka, poimenovanega Strawberry Fields - po Lennonovi pesmi.

Zakaj je vzel v roke pištolo in jo nameril v Lennona?
Tudi 25 let po umoru še vedno ni popolnoma jasno, zakaj se je sploh zgodil. Mark Chapman je v zaporu, v intervjujih, ki jih je dajal po tragičnem dogodku v bližini Lennonovega newyorškega stanovanja, pa je dejal, da je umor videl kot priložnost, da zaslovi in se vrne v družbo, užaljen pa je bil tudi zaradi glasbenikove kritike religije. O njegovi plati zgodbe so posneli tudi dokumentarni film I Killed John Lennon (Ubil sem Johna Lennona), nad katerim pa so bili člani glasbenikove družine ogorčeni.

Svoj dokumentarec pripravlja tudi Tom Brook, prvi britanski reporter, ki je prihitel na kraj umora. V filmu One Night in December (Neka decembrska noč) bo preučeval vpliv, ki sta ga imela Lennonova življenje in smrt na glasbeni svet.

Junak delavskega razreda
O avtorju pesmi, kot so Give Peace a Chance in Imagine, ki ju je izvajal sam, ter All You Need is Love, Yesterday in Let It Be, ki so jih izvajali Beatli, so spregovorili tudi sodobni glasbeniki in glasbeni kritiki, od katerih so nekateri tudi ustvarjali z Lennonom. Čeprav je drugi Beatle Paul McCartney prodal več samostojnih plošč, pa je Lennon obveljal za junaka delavskega razreda.

Urednik glasbenega časopisa Rolling Stone Jann Wenner meni, da ni prave dileme o tem, kdo je bil boljši, Lennon ali McCartney. "Česa se boste spomnili, pesmi Silly Love Songs ali Give Peace a Chance, Band on the Run ali Imagine, Helen Wheels ali Whatever Gets You Thru the Night?" sprašuje poslušalce namesto odgovora.

Spontan pevec, ki ni rabil ponovitev
Več o Lennonovem življenju si lahko preberete tukaj.
Predsednik ene od glasbenih založb Jimmy Iovine pa opozarja tudi na to, da k uspehu v rokenrolu pomaga dober glas, in Lennonov je bil nedvomno najboljši v tem poslu. "Bil je izjemen pevec, zelo, zelo spontan, nikoli ni potreboval veliko poskusov in vedno je zapel z občutkom," je povedal o izkušnjah, ki jih je dobil med snemanjem albumov Walls and Bridges in Rock 'n' Roll.

Avtobiografija skozi pesmi
Ena od Lennonovih odlik je bila tudi, da se ni bal deliti izkušenj s svetom, naj so bile dobre ali slabe. Skozi pesmi je tako izpovedal svoje trpljenje ob materini smrti, razpadu Beatlov leta 1970, burnem razmerju z Yoko Ono in mirovniških prizadevanjih. Nad njimi pa vsi niso bili navdušeni in leta 1972 izdani album Sometime in New York City je bil pravi polom.

Lennon kot hiphoper?
Kaj pa bi John Lennon mislil o današnji glasbi? Iovine v smehu odgovarja, da bi mu bil zagotovo všeč hiphop, in sicer zaradi besedil. Hiphoperji prav tako kot Lennon v svojih pesmih pripovedujejo o vsem, kar se dogaja v njihovem življenju ali v življenju njihovih bližnjih. Med rockerji, ki sledijo Lennonovemu zgledu, pa Iovine navaja Bona iz skupine U2, pevca skupine Nine Inch Nails Trenta Reznorja in polovico dua White Stripes Jacka Whita.

"Življenje je vodil, kot bi jezdil na valovih, in ko je prišel do obale, ni odveslal nazaj, da bi ujel naslednji val, kot sem storil jaz, ampak je nekaj časa sedel na obali, opisal vsem, kar se mu je zgodilo, in se nato lotil nečesa drugega. In to mi je pri njem najbolj všeč," pa se je Lennonu poklonil Steven Tyler iz skupine Aerosmith.