Shakira - alternativka iz Kolumbije. Alternativka? Tako so jo opredelili žiranti grammyjev. Foto: EPA
Shakira - alternativka iz Kolumbije. Alternativka? Tako so jo opredelili žiranti grammyjev. Foto: EPA
Shakira bi lahko kandidirala tudi za glasbene nagrade za glasbo, ki jo zaznamuje orientalski 'melos'. Foto: EPA

Pravzaprav je prejela med vsemi nominiranci največ nominacij. Kar šest si jih je prislužila z albumom Fijacion Oral Vol. 1, ki se ji je očitno zares dobro posrečil. Ravno ta album je namreč pozimi že prejel grammyja za najboljši album latinskega rocka in alternative. Tokrat Shakira "kandidira" za latinskega grammyja za najboljši album, najboljše producirani album, najboljši kratki video, skladbo leta, najboljši album ženskega vokalnega popa in za skladbo La Torturo pa je dobila tudi nominacijo za najboljšo avtorico glasbe.

Album žanje uspehe že skoraj leto dni
Že prvi teden po izidu, 29. novembra 2005, se je izkazalo, da je album zadetek v polno. V sedmih dneh je samo v ZDA pošlo 157.000 zgoščenk in album je postal najhitreje prodajani album, ki prinaša pesmi v španskem jeziku, v ZDA. Ali so nad albumom tako zelo navdušeni tudi člani akademije za založništvo latinske glasbe (če smemo tako prevesti izraz Latin Recording Academy), ki odločajo o nagrajencih latinskih grammyjev, bomo izvedeli 2. oziroma 3. novembra zjutraj, če se ravnamo po srednjeevropskem času. Tedaj bo namreč v New Yorku potekala podelitev latinskih grammyjev, ki jim je letos prvič v zgodovini zagotovljen tudi prenos v živo.

Med ženskami Kolumbija, med moškimi Gvatemala
Kar je med ženskami Shakira, je med moškimi Ricardo Arjona. Oziroma malo manj. Gvatemalec, ki mu je v trinajstletni karieri uspelo prodati 12 milijonov izvodov albumov, je namreč v igri za grammyja za album leta, najboljši album moškega vokalnhega popa in za priznanje za najboljšo skladbo. Nominacijo za skladbo mu je prinesla balada Acompaname a estar solo. Arjona občinstva ne osvaja le z glasbo, pač pa tudi z besedili. Latinoameričani namreč radi prisluhnejo njegovimu obdelovanju različnih političnih in družbenih tem ter prepevanju o življenju priseljencev, ki so v ZDA delajo na črno.