Na violončelu predstavlja Merkujevo glasbo Vasja Legiša. Foto:
Na violončelu predstavlja Merkujevo glasbo Vasja Legiša. Foto:
Kačji pastir
Pavle Merku se je podpisal tudi pod opero Kačji pastir.

Za izvedbo izbranih Merkujevih del so poskrbeli violončelist Vasja Legiša, ansambel Gaudeamus pod vodstvom dirigenta Aleksandra Spasiča, sopranistka Nina Kompare in Trio Angelique. Koncertni program obsega skladbe skladbe Astrazioni za klarinet, čelo in klavir, Tre pensieri za klavir, An Wien za klavir, Metamorfosi di un canto populare za rog, Madrigale za violončelo, Tri pesmi iz Benečije za sopran in klavir in Epistola a Gianpaolo de Ferra za violončelo, klarinet, trobento, rog, klavir in tolkala.

Glasbeniki so tako izbrali skladbe, ki jih je Merku napisal v različnih obdobjih, z njimi pa želijo predstaviti skladateljevo ustvarjanje od njegove mladostne abstraktnosti do zrele preprostosti, od modernističnih usmeritev do preprostosti v izvirnih obdelavah ljudskih pesmi.

Za večje poznavanje ljudske zakladnice
Pavle Merku, ki se je slovenskemu očetu in italijanski materi rodil leta 1927 v Trstu, je svoje delo posvetil glasbi in jezikoslovju. V Ljubljani je diplomiral iz slavistike, doktoriral pa iz literarnih ved v Rimu. Svoje raziskovanje je usmeril tako v literarno in jezikoslovno kot glasbeno področje ter tako pomembno prispeval k poglabljanju poznavanja ljudskega izročila z Tržaške, Benečije, Rezije Goriške in iz Kanalske doline.

Razumljiva modalna harmonija
Njegova glasba ponuja prepletanje tekoče melodike, razumljive modalne harmonije ter izurjenega občutka za glas in zborovski stavek. Rezultat Merkujevega ustvarjanja so opera Kačji pastir, koncerti za klarinet, trobento in violino, večje število vokalnih in vokalno-instrumentalnih del, komornih skladb za razna pihala s spremljavo klavirja in samospevov za glas in klavir, ki jih pogosto navdihuje slovenska ljudska pesem