Praznik glasbe bo letos potekal kar v dvanajstih slovenskih mestih in v Slovenski Istri. Različni glasbeni ritmi se bodo slišali še vse od Ljubljane do Maribora, Nove Gorice, Murske Sobote, Ptuja, Celja, Črnomlja, Kranja, Postojne, Tolmina in Železnikov.
Na enodnevnem Prazniku glasbe v živo na različnih zunanjih prizoriščih sodelujejo tako ljubiteljski kot poklicni glasbeniki različnih glasbenih zvrsti, od klasike do džeza, od elektronike do rocka. Praznik glasbe bo ponovno poskrbel za prav vse glasbene okuse, pravijo organizatorji.
Danes se tako muzicira na številnih, za glasbo manj običajnih mestih, kot so ulice, trgi, parki, in druga mesta, kjer glasbeniki s svojimi nastopi presenetijo mimoidoče. Vsi nastopi so za obiskovalce brezplačni. Koncerti so organizirani v duhu spontanih uličnih dogodkov in občinstvo lahko glasbenike nagradi s prostovoljnimi prispevki.
Po prvih dveh Praznikih glasbe, ki ju je v letih 2011 in 2012 organizirala Zadruga Celinka, od leta 2015 ta poteka vsako leto pod krovno organizacijo Slovenskega glasbenoinformacijskega centra.
Slovenski statistični urad je ob današnjem Prazniku glasbe objavil nekaj podatkov, ki povedo, da je pandemija covida-19 organizacijo koncertov in drugih z glasbo povezanih dogodkov v letu 2020 v primerjavi z letom prej oklestila za okoli 60 odstotkov. V povprečju so bili leta 2020 na dan izvedeni vsaj štirje koncerti (leta 2019 jih je bilo 11) oziroma šest dogodkov, povezanih z glasbo (leta 2019 jih je bilo 15).
V Sloveniji registriranih 1153 glasbenikov in 275 plesalcev
Koncerti so sicer leta 2020 predstavljali 15 odstotkov vseh kulturnih dogodkov, ki jih je obiskalo skoraj pol milijona obiskovalcev. Ob koncu leta 2021 je bilo v Statističnem registru delovno aktivnega prebivalstva vpisanih 1153 glasbenikov in 275 plesalcev. Med glasbeniki je bilo lani več moških (65 odstotkov) kot žensk. Pri plesalcih je podoba nasprotna, saj je tam bilo leta 2019 68 odstotkov plesalk, še kaže Surs.
Svetovna pobuda Praznik glasbe je nastala leta 1982 v Franciji na pobudo takratnega ministra za kulturo Jacquesa Langa. Ugotovil je, da je v Franciji toliko ljudi vseh generacij, ki se ukvarjajo z glasbo, da je treba določiti dan, ko bodo francoska mesta zasijala v vsej svoji glasbeni veličini in se bo muziciralo povsod.
Do danes se je pobudi pridružilo že več kot 700 mest iz več kot 150 držav. Že devetič se praznovanju pridružuje tudi Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje