Kot smo poročali pred dnevi, je ministrica pozivala Nemčijo, naj odpove načrtovani koncert nemškega državnega orkestra v Teheranu pod vodstvom 72-letnega Daniela Barenboima. Sloviti dirigent, ki ima poleg izraelskega državljanstva tudi argentinsko, špansko in palestinsko, je to sprejel kot kritiko izraelski politiki, z upanjem, da bo tako služil kot vzor miru med dvema narodoma.
Barenboim je že v preteklosti sprožil več polemik, najbrž je bilo najbolj odmevno njegovo prizadevanje za odpravo bojkota izvajanja del Richarda Wagnerja v Izraelu.
Nemoč kulturne diplomacije
Tudi koncert v iranski prestolnici je Barenboim pred dnevi označil kot pomemben primer kulturne diplomacije, vendar je načrt padel v vodo, tudi mimo prizadevanj Regeve. Ta je nedavno naznanila, da bo pisala nemškima ministrstvoma za zunanje zadeve in za kulturo ter zahtevala odpoved koncerta. Ob tem je nameravala poudariti, da "Barenboimov nastop škoduje izraelskim prizadevanjem za preprečitev jedrskega dogovora" in da ob tem prispeva tudi k odrekanju legitimnosti judovski državi.
Kot je pojasnil predstavnik iranskega ministrstva za kulturo Hosein Nušabadi, dirigent ne more vstopiti v državo zaradi "varnostnih razlogov", nemški orkester pa je še vedno dobrodošel. Težava leži v dirigentovem izraelskem državljanstvu, saj nimajo "težav s prihodom nemškega orkestra v Iran, nasprotujemo pa osebi, ki vodi to skupino," je še povedal Nušabadi iranski študentski tiskovni agenciji ISNA.
Nadalje je še povedal, da so za Iran težavni dirigentovo državljanstvo in njegova osebna vezanost na Izraela, saj so tam živeli njegovi starši in tudi on je odraščal tam. "Obstajal je torej sum njegove povezanosti s to državo, ki je za nas nezakonita." Iran namreč ne priznava Izraela kot države, običajno se nanaša na njene voditelje kot "sionistični režim".
Podpora nemške politike
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, čigar obisk Teherana je po podpisu julijskega jedrskega dogovora med Iranom in šestimi svetovnimi silami napovedan za oktober, je izrazil podporo koncertu. Znano je, da je bil Izrael najglasnejši nasprotnik jedrskega sporazuma med Iranom in ZDA, Veliko Britanijo, Kitajsko, Francijo, Rusijo ter Nemčijo.
Kot je Steinmeier zapisal v izjavi za javnost, podpira "predanost Daniela Barenboima, da naredi glasbo dostopno vsem ljudem, mimo nacionalnih, verskih ali etničnih meja".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje