Tako vsaj trdi Gallagher. V zadnjih letih vse več glasbenikov z Zahoda nastopa na Kitajskem, med drugim so tam igrali že Rolling Stones in Elton John. Peking pa še vedno budno nadzira vse koncerte, še posebej, odkar je islanska pevka Björk lani v Šanghaju vlado osramotila z vzklikanjem besede "Tibet!" po izvedbi pesmi Declare Independence (v prevodu Razglasite neodvisnost). Kitajsko ministrstvo za kulturo je po dogodku v sporočilu za javnost zapisalo, da je Björk "kršila kitajski zakon in prizadela Kitajce, saj na svetu ni države, ki bi Tibet priznala kot neodvisno državo".
Kot je znano, Kitajci trdijo, da je bil Tibet od nekdaj del njihove države, mnogi Tibetanci pa vztrajajo, da je bila ta himalajska regija stoletja neodvisna in da represivni nadzor iz Pekinga uničuje njihovo kulturo in identiteto.
Oasis "neprimerni za nastop"
Pa pojdimo spet k Oasis. Odgovorni na kulturnem ministrstvu so zdaj - po mnenju skupine potem ko so ugotovili, da je Gallagher leta 1997 v New Yorku nastopil na koncertu v podporo osvoboditve Tibeta - presodili, da je skupina "neprimerna za nastop pred oboževalci", čeprav so imeli že dogovorjena datuma prvih koncertov na kitajskih tleh - 3. aprila v Pekingu in dva dni pozneje v Šanghaju. Člani Oasis so zaradi odločitve vlade "izjemno razočarani" in upajo, da si bodo kitajski uradniki premislili, so zapisali na svoji spletni strani.
Oasis bodo 7. aprila vendarle nastopili v Hongkongu, nekdanji britanski koloniji, ki je zdaj pod kitajsko vladavino, a je ohranila ločen politični in ekonomski sistem. Na turneji, na kateri predstavljajo svoj najnovejši album Dig Out Your Soul, bodo koncertirali tudi na Japonskem in v Južni Koreji. V bližini Slovenije so manchestrski rockerji nastopili prejšnji teden: v Trevisu v Italiji in na Dunaju.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje