Melbournski simfonični orkester je sicer priznal, da je bilo narobe odpovedati nastop Jaysona Gillhama. Čeprav je bilo napovedano, da bodo koncert izvedli brez njega, so nato
Melbournski simfonični orkester je sicer priznal, da je bilo narobe odpovedati nastop Jaysona Gillhama. Čeprav je bilo napovedano, da bodo koncert izvedli brez njega, so nato "iz varnostnih razlogov" odpovedali celoten dogodek. Foto: Wikipedia

Leta 1986 v Avstraliji rojeni pianist, ki sicer živi v Londonu, bi moral 15. avgusta nastopiti v Melbournu s tamkajšnjim simfoničnim orkestrom (MSO). Na nastopu s simfoniki v dvorani Iwaki Auditorium v ​​Southbanku je dva dni prej premierno predstavil delo Witness (Priča), ki ga je zložil avstralski skladatelj Connor D'Netto kot poklon palestinskemu novinarstvu.

Celoten koncert odpovedan "iz varnostnih razlogov"
Gillham je skladbo, ki je bila glede na izjavo MSO-ja dodana v zadnjem trenutku, napovedal z besedami: "V zadnjih 10 mesecih je Izrael ubil več kot 100 palestinskih novinarjev." Dodal je še, da je napad na novinarje v konfliktu po mednarodnem pravu vojni zločin. Sledila je odpoved naslednjega koncerta, tej pa nekoliko kasneje tudi priznanje MSO-ja, da so s to odpovedjo storili napako. Kljub temu pa je bil "iz varnostnih razlogov" odpovedan celoten dogodek, ne le Gillhamov vložek.

"Ta situacija presega umetniško svobodo"
Pianist je zdaj na avstralskem zveznem sodišču sprožil sodni postopek proti MSO-ju. Za tožbo se je odločil, ker je prepričan, da so ga "utišali, ker je govoril resnico da Izrael cilja na novinarje," navaja The Guardian. Ob tem je dodal še: "Ta situacija presega umetniško svobodo; zadene v bistvo naše pravice do svobode govora in vloge umetnosti pri obravnavanju pomembnih družbenih vprašanj. (...) Skrajni odziv MSO-ja na dejanske izjave poudarja moteč trend utišanja glasov, ki govorijo o neprijetnih resnicah."

"MSO ne dopušča uporabe svojega odra kot platforme za izražanje osebnih stališč," je ob odpovedi pianistovega nastopa med drugim sporočil simfonični orkester. Foto: Wikipedia

Simfoniki se za zdaj niso odzvali na tožbo
Tožbo je sprožil po obtožbah MSO-ja, da je bilo podajanje javne politične izjave na odru neprimerno in da je zlorabil svoj položaj nastopajočega. Še pred tožbo je MSO objavil izjavo, da Gillham ni bil diskriminiran zaradi svojih političnih stališč in da ukrep, ki ga je vodstvo sprejelo kot odgovor na umetnikove pripombe na odru, pri katerih po njihovem mnenju ni nikoli šlo za svobodo govora.

MSO je v četrtek potrdil, da je Gillham sprožil postopek na zveznem sodišču. "Melbournski simfonični orkester pregleduje sodne dokumente in se bo odzval ob ustreznem času," je po poročanju The Guardiana zapisano v izjavi simfonikov.