Program vključuje predvsem etno- in džezovsko glasbo. Foto: Imago Sloveniae/Nada Žgank
Program vključuje predvsem etno- in džezovsko glasbo. Foto: Imago Sloveniae/Nada Žgank
Na več kot 30 brezplačnih dogodkih se bo v treh dneh predstavilo 191 vrhunskih domačih in tujih glasbenikov iz 17 držav sveta. Program je zasnovan predvsem na etno- in džezovski glasbi in je namenjen obiskovalcem vseh generacij. Vsi dogodki so za obiskovalce brezplačni. Foto: Imago Sloveniae
Ker je za zagotavljanje brezplačnih koncertov vedno težje zbrati potrebna sredstva, se organizatorji letos za podporo obračajo tudi na obiskovalce festivala, da z nakupom priložnostne priponke, donacijo dohodnine ali mecenstvom podprejo izvedbo programa in tudi nadaljnji razvoj projekta. Foto: Imago Sloveniae

Program vključuje predvsem etno- in džezovsko glasbo. Namenjen je obiskovalcem vseh generacij in letos poteka pod geslom Sozvočje različnosti, je na novinarski konferenci v Trubarjevi hiši literature dejal vodja festivala Janoš Kern.

Na več kot desetih ljubljanskih prizoriščih bo med 25. in 27. avgustom 23. mednarodni glasbeni festival Noči v Stari Ljubljani. Festival, ki ga ustanova Imago Sloveniae - Podoba Slovenije letos organizira v sodelovanju z ljubljansko Filozofsko fakulteto in Radiom Študent, bo ponudil več kot 30 dogodkov.

Program festivala najdete tukaj.
Festival je na Mestnem trgu pred Magistratom odprla prva dama slovenske poezije Svetlana Makarovič z Madžarskim nacionalnim ciganskim orkestrom s premierno uprizoritvijo literarno-glasbenega dogodka Zvezda nad goro. Kot je dejal organizator uvodnega večera Gašper Troha, je vanj avtorica vpletla simboliko umetnosti in iskanja, ki jo je prepletla s ciganski baladami in čardaši.

Med številnimi mednarodnimi izvajalci organizatorji izpostavljajo francosko-vietnamskega izvajalca Tran Quang Haija, ki je vodilno ime na področju alikvotnega petja in igranja z žlicami, ter egiptovski Alwan trio, ki ga vodi egiptovski glasbenik, skladatelj in etnolog Mohamed Askari. Nastopili bodo tudi glasbeniki, ki živijo in ustvarjajo v Sloveniji, med njimi Nagisa Moritoki iz Japonske, Joseph Rakotorahalahy in bratje z Madagaskarja, Lasanthi Manaranjanie Kalinga Dona iz Šrilanke in Carlos Yoder iz Argentine.

Program slovenske etnoglasbene produkcije je zasnovan v sodelovanju z Radiom Študent. Med drugimi bodo nastopili Bakalina, Horda grdih, Karavana iluzij, Orkestrada ter Uršula Ramoveš in Fantje z Jazbecove grape. Gornji trg bodo zasedli mladi džezisti Igor Matkovič, Moonlight Sky, Tilen Rupar Group in ljubljanska zasedba Lolita.

Slovenski etnomuzikologi na čelu
V okviru festivala bo na ljubljanski Filozofski fakulteti med 25. in 28. avgustom potekal 4. mednarodni znanstveni simpozij na temo Stiki med tradicijsko glasbo in plesom in evropsko glasbeno kulturo v različnih okoljih in obdobjih, na katerem bo sodelovalo 42 udeležencev iz 21 držav, je povedal muzikolog Svanibor Pettan.

Simpozij zaznamuje tudi začetek štiriletnega slovenskega predsedovanja Mednarodnemu svetu za tradicijsko glasbo (International Council for Traditional Music, ICTM), vodilnemu svetovnemu združenju etnomuzikologov, je še povedal Pettan. Simpozij se bo festivalu pridružil tudi z organizacijo večera slovenske tradicijske glasbe, na katerem se bodo predstavile Katice, La Porporela, Ljoba Jenče, Ljudski pevci iz Luč in Volk Folk.

Spremljevalni program bo ponudil literarne in glasbene dogodke, kot so Pripovedovalski variete, glasbeno-vizualni performans Šum v rokah - Raka Taka Tik Tak, otroške lutkovne delavnice Čarobni grad in plesne večere pod Plečnikovi arkadami.