Na letošnjem tekmovanju, 13. doslej, se bo pomerilo 12 zasedb, novost letošnjega tekmovanja pa je, da so udeležbo z zborov razširili tudi na vokalne skupine. V Unionski dvorani v Mariboru bodo nastopili zbori iz Indonezije, Irske, Latvije, Nemčije, Švedske, Slovenije in prvič tudi iz ZDA. Slovenski predstavniki so kvartet Gallina in ženski zbor ČarniCe iz Ljubljane ter Akademski pevski zbor Maribor.
Tradicionalno največ zborov prihaja iz Evrope, prvič pa se jim bo letos pridružil tudi zbor iz ZDA. "Vedno je največ zborov iz Evrope, saj je zanje že v logističnem smislu udeležba lažja, hkrati pa je dejstvo, da april ni najugodnejši mesec za tekmovanja za zbore z drugih celin, saj se takrat začenja vrhunec študijskih obveznosti."
Mednarodno žirijo sestavljajo predsednica žirije Helena Fojkar Zupančič, Slovenija, Valérie Fayet, Francija, Wolfram Lattke, Nemčija, Cecilia Rydinger Alin, Švedska in Sebastjan Vrhovnik, Slovenija. Najboljši zbor bo prihodnje leto nastopil na finalu za veliko zborovsko nagrado Evrope, ki bo v Varni v Bolgariji.
Tekmovanje se bo začelo danes zvečer z netekmovalnih koncertom, na katerem bodo zbori predstavili značilno glasbo svoje države. V soboto bo sledil najprej obvezni program, potem pa še prosti, pet najboljših zborov pa se bo v nedeljo pomerilo v finalnem izboru za veliko nagrado, s čimer si bo zmagovalec pripel vstopnico za Bolgarijo. Zmagovalec bo znan okoli 16. ure
Od leta 2008 je namreč mariborsko tekmovanje eno izmed šestih elitnih tekmovanj, na katerih se zmagovalci uvrstijo v finale za veliko nagrado. Organizator tekmovanja je Javni sklad za kulturne dejavnosti s partnerji, ki vsako leto najprej razpiše mednarodni razpis, potem pa umetniški svet tekmovanja, sestavljen iz vrhunskih zborovodij, posluša posnetke prijavljenih, pregleda njihove sporede, potem pa izbere najbolj zanimive zasedbe. Ti so z izborom postavljeni pred zahtevno nalogo, saj morajo na tekmovanju predstaviti kar okrog 40 minut čiste glasbe, ki vključuje tudi dve obvezni slovenski skladbi: zbori morajo izvesti eno Gallusovo skladbo, po katerem tekmovanje nosi ime, in eno sodobno slovensko zborovsko skladbo. S tem želijo organizatorji predstavljati slovenske avtorje med tujimi pevci. Vsako leto si prizadevajo za izboljšanje programa, pri tem pa osnovna shema ostaja stalna. "Moraš imeti prepoznavno shemo, da ne begaš ljudi," dodaja Jagodičeva.
Na vprašanje, kako se je tekmovanju (prvič je potekalo leta 1992, skupaj z nacionalnim tekmovanjem, potem pa so prešli na bienalno izmenjavo), uspelo prebiti v zvezo za veliko nagrado Evrope, Jagodičeva, ki je na Javnem skladu za kulturne dejavnosti strokovna svetovalka za vokalno glasbo, odgovarja: "Ideja se pojavi z leti in z razvojem tekmovanja, ko vidiš, kakšne so njegove možnosti in kaj s tem pridobiš. Pri tem je vlogo odigral tudi umetniški svet, ki ga sestavljajo najbolj ugledni slovenski zborovodje, ki veliko delajo v tujini in tam uživajo velik ugled, pa tudi tisti zborovodje in pevci, ki ob srečanju z drugimi v tujini promovirajo tekmovanje, " razloži razvoj tekmovanja.
Sledilo je načrtno predstavljanje tekmovanja v tujini, vabila tujim gostom, da so si tekmovanje ogledali, in tako se je začel širiti glas o kakovosti sodelujočih zborov in dobri organizaciji tekmovanja. "Predstavniki tekmovanj za veliko nagrado Evrope smo prepričali, da smo organizacijsko sposobni in programsko zanimivi, in ker je to sovpadlo z njihovo željo, da bi povabili medse novega člana, so prižgali zeleno luč."
Kot pravi, se je število različnih tekmovanj v zadnjih letih zelo povečalo. Če je bila tradicionalno meka za zbore Evropa, je v zadnjih letih pravi razcvet odličnih zborov in različnih tekmovanj tudi v Aziji in obeh Amerikah. Konkurenca je zato izjemno velika, ne le med zbori, temveč tudi med organizatorji tekmovanj. "Prvi adut našega tekmovanja je članstvo v veliki nagradi Evrope, ki ima poseben pomen. Pomemben dejavnik pa je tudi, da poskrbimo za namestitev nastopajočih. Namreč številna tekmovanja, recimo v turistično zanimivih mestih, kot so Dunaj, Praga ali Rim, sodelujočim omogočijo tudi obilo obstranskih (tudi turističnih) dogodkov, kar zbori vzamejo v zakup, ko morajo v celoti kriti udeležbo na njih. Pri nas pa je drugače: ne gre za turizem, temveč za program, iščemo vrhunskost," razloži različne organizacijske prijeme.
Vabljeni v Maribor
"Celotno tekmovanje spremljata taka posebna pozitivna energija in vzdušje, ki nam daje zagon za naprej. Povabite v Maribor tudi tiste, ki še nikoli niso bili na kakšnem podobnem dogodku. Danes zvečer je večer glasbe iz držav, od koder prihajajo zbori (predvsem ljudske), in to bo res zanimiv glasbeni večer, saj se predstavljajo različne kulture, pevci so dostikrat oblečeni v svoje noše, skratka res bo prijeten koncert, namenjen najširši množici okusov."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje