V letošnjem jubilejnem letu bodo Čarnice izvedle niz vokalno-instrumentalnih koncertov. Foto: Jana Jocif/www.carnice.si
V letošnjem jubilejnem letu bodo Čarnice izvedle niz vokalno-instrumentalnih koncertov. Foto: Jana Jocif/www.carnice.si

Eden vidnejših slovenskih zborovskih sestavov je k sodelovanju povabil obetavne slovenske soliste in instrumentaliste, koncertom pa dirigira Stojan Kuret. Na odru so se jim pridružili komorni godalni orkester Mladi ljubljanski solisti, pevka Nuška Drašček Rojko, ki se vse bolj uveljavlja tudi v opernih vodah, Mateja Praprotnik Blumauer, ki je v SNG-ju Maribor pred kratkim debitirala v operi Carmen, ter organist Klemen Karlin, ki kot solist nastopa z Orkestrom Slovenske filharmonije in Simfoniki RTV Slovenija.
Prvi del novomeškega, prav tako bo na ljubljanskem koncertu, so posvetili v Sloveniji redkeje izvajani Misso brevis enega osrednjih angleških skladateljev 20. stoletja Benjamina Brittna, čigar 100. obletnico rojstva praznujemo letos. Sodobno, minimalistično, nekonvencionalno kratko mašo je Britten prvotno napisal za deški zbor in orgle, tokrat pa bo predstavljena v izvedbi ženskega zbora, torej v drugačni zvočni podobi.
V kontrast ji postavijo baročno mojstrovino Stabat mater italijanskega skladatelja Giovannija Battiste Pergolesija, ki velja za eno za eno temeljnih del tako imenovane stare glasbe in eno najlepših uglasbitev te srednjeveške sekvence za postni čas. Sprva je bila zasnovana za sopran, alt, komorni godalni orkester in continuo, manj znano pa je, da obstaja različica, v kateri v določenih stavkih namesto solistov nastopa zbor. Cikel koncertov bodo oktobra sklenile z oktobrskim sklepnim koncertom v Slovenski filharmoniji, kjer bodo predstavile tudi vrsto novitet mlajših slovenskih skladateljev, ki bodo nastale na podlagi besedil slovenskih pesnikov.
Promocija slovenske ustvarjalnosti
V jubilejnem letu Čarnice čakajo številni koncerti in snemanja. Kot pravi njihova stalna umetniška vodja Tanja Svenšek, izpostavljajo med dosežki deset odmevnih projektov, štiri izdane zgoščenke in absolutno zmago na državnem tekmovanju Naša pesem leta 2010 z dirigentom Sebastjanom Vrhovnikom. Pri izboru programov in glasbenikov pa jih vodi želja po ohranjanju kulturne dediščine in po promociji slovenske ustvarjalnosti.
Prav Stojan Kuret je med dirigenti zbor najbolj zaznamoval, s pevkami pa so sodelovali še Martina Batič, Sebastjan Vrhovnik, Željka Ulčnik Remic, Tone Potočnik, Tanja Benedik, Mateja Černic, Ana Erčulj in Marko Hribernik.