Čeprav v doktrini Ruska pravoslavna in Rimskokatoliška cerkev še vedno stojita na nasprotnih bregovih in tako se verjetno njuni predstavniki nikoli ne bodo sporazumeli glede posameznih teoremov, kot je na primer dogma o brezmadežnem spočetju Device Marije, ki jo je papež Pij IX. razglasil šele leta 1854, se odnosi med obema cerkvama vendar izboljšujejo. Tudi s pomočjo kulture. Tako se je prejšnji teden povsem prvič v zgodovini zgodilo, da so ruski glasbeniki v Vatikanu izvajali rusko glasbo. Ruski narodni orkester, Moskovski sinodalni zbor in Sanktpeterburška kapela so tako v vatikanski koncertni dvorani, poimenovani po Pavlu VI., izvajali dela Nikolaja Rimskega-Korsakova, Sergeja Rahmaninova, P. I. Čajkovskega. M. Musorgskega ter Hilarionovo skladbo za zbor in orkester.
Ob koncertu, na katerem je dirigiral Carlo Ponti jr., je ruski patriarh Kiril v pozdravnem nagovoru poudaril pomembnost kulturne izmenjave med Rusko pravoslavno cerkvijo in Rimskokatoliško cerkvijo. In poudaril je tudi simbolični pomen izvajanja del ruskih skladateljev. Kiril je tako dejal, da so v letih preganjanja Cerkve in prevlade ateizma v Sovjetski zvezi prav te skladbe kot tudi ruska književnost veliko prispevali k širjenju evangelijskega sporočila ter moralnih in duhovnih idealov.
Glasba lahko dopolni diplomacijo
Na srečanju z novinarji je Kiril še povedal: "Zdi se mi, da o določenih stvareh ni mogoče govoriti v diplomaciji ali v teološkem diskurzu, lahko pa se o njih spregovori v umetnosti. /.../ Dialog med kulturami nam lahko prinese veliko dobrega. Lahko nas osvobodi predsodkov, osvobodi nas lahko negativnih občutkov, ki smo jih podedovali iz preteklosti." Po koncertu pa je spregovoril tudi papež Benedikt XVI. Občinstvu je sporočil, da je "sodobno kulturo, še posebej evropsko kulturo ogroža nagnjenost k pozabi - nagnjenost k pozabljanju in zato tudi k opuščanju izjemne dediščine, ki izhaja iz krščanske vere". Te korenine, ki jih sodobna kultura pozablja, po papežu spodbujajo k novemu humanizmu in bi lahko bile odgovor na izzive današnje družbe z njeno sekularnostjo in egoističnimi interesi.
'Zunanji minister' moskovskega patriarhata metropolit Hilarion je med obiskom povedal, da bo Vatikan obisk vrnil z nastopom zbora Sikstinske kapele.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje