Oba filma sta bila posneta po literarni predlogi razvpitega in prodajanega Dana Browna, ki je v miksu krščanske vere, zgodovinskih dejstev in teorij zarot našel veliko tržno nišo. Nišo, za katero je bilo jasno, da jo bo kmalu izkoristil tudi Hollywood.
Da Vincijeva šifra je napet in predvsem berljiv roman, kar pa se je pri ekranizaciji izgubilo in razvodenelo. Številni liki in teorija so bili predstavljeni tako zmedeno, raztreseno in razvlečeno, da je bila večina (predvsem tisti, ki so pred ogledom filma prebrali roman) razočarana.
Ugrabljeni kardinali, antimaterija ...
Čeprav so bili Angeli in demoni napisani in postavljani v čas pred šifro, je dogajanje na platnu prestavljeno za dogodki v šifri. V glavni vlogi je spet profesor Robert Langdon (spet Tom Hanks, ki tokrat nima neposrečene pričeske). Vatikan tokrat potrebuje pomoč slovitega simbolista. Po smrti papeža morajo kardinali izbrati njegovega naslednika, a so se znašli v hudih težavah. Skrita in več kot 400 let stara skupina Iluminati je ugrabila štiri kardinale, najresnejše kandidate za novega papeža. Vsako uro (od 8.00 do 11.00 zvečer) naj bi enega od njih umorili, ob polnoči pa naj bi Vatikan uničili (s pomočjo antimaterije, ki so jo ukradli v trkalniku Cern).
Priložnost, da spoznamo Langdonovo znanje
Sam scenarij se zdi skoraj neverjeten in ponekod celo nesmiseln. Gledalec dobi občutek, da je glavni namen številnih in sila zapletenih ugank v tem, da Langdon dobi priložnost pokazati svoje razkošno znanje. Pri tem mu pomaga znanstvenica iz Cerna Vittoria Vetra (Ajelet Zurer), ki večino časa teče ob Langdonu. Njena naloga je sicer onesposobiti "peklenski stroj", a ne morem se znebiti občutka, da je zgolj Langdonova publika (preko nje gledalec izve vsa spoznanja in ugotovitve simbolista).
Gledljivo, brez komplikacij
A ni vse tako slabo, kot se morda sliši. Angele in demone rešuje enotnost časa in dogajanja. Čeprav traja kar dve uri in pol, ob ogledu nimamo občutka razvlečenosti in zmedenosti. Iluminati, njihovi motivi so razloženi kratko in razumljivo, brez nepotrebnih podatkov. Svoje doda tudi igralska zasedba, ob prej omenjenih "reševalcev Vatikana", omenimo le še vodjo švicarske garde Richterja (Stellan Skarsgard) in kamerlenga - najbližjega papeževega svetovalca (Ewan McGregor).
Angeli in demoni so povsem solidna in gledljiva kriminalna drama. Solidnemu občutku gre najbrž pripisati tudi pričakovanjem, ki so bila po ogledu Da Vincijeve šifre bolj nizka.
Ocena: 3, piše: Slavko JeričAngeli in demoni (Angels & Demons) |
ZDA, 2009 Žanr: (kriminalna) drama Proračun: 150.000.000 ameriških dolarjev |
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje