Za torontski časopis Toronto Star je hči Alice Munro napisala daljši esej, v katerem razkrije, da je leta 1976, ko je imela devet let, neke noči njen očim splezal k njej v posteljo in jo spolno napadel; mame takrat ni bilo doma. Po tistem se je Gerard Fremlin pred njo večkrat razgaljal, kadar sta bila sama v avtomobilu, ji pripovedoval o majhnih deklicah v soseski, ki so mu bile všeč, ter ji opisoval spolne potrebe njene matere. On je bil takrat v petdesetih letih. Nadlegovati jo je nehal čez nekaj let, ko je vstopila v puberteto. Danes je prepričana, da so bile bulimija, migrene in nespečnost, s katerimi se je bojevala v mladosti, posledica zlorabe.
Poudarila je, da je pri 25 letih materi v pismu razkrila vse, kar se je zgodilo. Alice Munro je moža za krajši čas zapustila; ta je priznal, da se je nekaj dogajalo, a je obdolžil deklico, da ga je zapeljevala in "skušala uničiti njun zakon", in grozil, da bo to tudi javno razkril.
"Z njo ni imelo nobenega opravka"
Alice Munro se je na koncu odločila ostati s Fremlinom, s katerim se je poročila v 70. letih preteklega stoletja, po razpadu zakona z Jamesom Munrojem. "Odzvala se je natanko tako, kot sem se bala; kot da bi izvedela za nezvestobo," je materin odziv opisala in dodala: "Vsi smo se spet začeli vesti, kot da se ni nič zgodilo ..."
"Rekla je, da je 'izvedela prepozno', ... preveč ga je ljubila, sploh pa je treba kriviti našo šovinistično kulturo, če pričakujem, da bo žrtvovala svoje lastne potrebe, da se bo žrtvovala za svoje otroke in plačevala za grehe moških," piše Andre Skinner. "Odločna je bila, da je bilo, kar koli se je že zgodilo, med menoj in mojim očimom. Z njo ni imelo nobenega opravka."
Fremlin je priznal krivdo
Skinner se je na policijo obrnila pri svojih 38 letih, potem ko je prebrala intervju v New York Timesu, v katerem je njena mama svojega moža kovala v zvezde. Pokazala jim je pisma, v katerih jo Fremlin opiše kot "razdiralko zakonov", ki je "vdrla v spalnico za svojo spolno avanturo". Policija je odprla preiskavo, takrat 80-letni Fremlin je leta 2005 priznal krivdo in bil obsojen na pogojno kazen, življenje družine pa se je, neverjetno, spet vrnilo v stare tirnice.
"Hočem, da to postane del zgodbe o Alice Munro"
"Kar sem želela, je bila razkrita resnica in javni dokaz, da si nisem zaslužila tega," je pisateljičina hči pojasnila za časopis. Dodala je, da si je želela tudi, da bi njena zgodba postala del zgodb, "ki jih ljudje pripovedujejo o njeni materi".
"Nisem hotela videti nobenega intervjuja, biografije ali dogodka več, ki se ne sooči z resničnostjo tega, kar se mi je zgodilo, in s tem, da se je moja mati, ko je izvedela za zlorabo, odločila ostati z mojim napadalcem in ga ščititi."
Sama se je od družine distancirala leta 2022, ko je dobila lastne otroke in materi povedala, da ne smejo biti v stiku s Fremlinom.
Na izjave Andree Skinner so se že odzvali v založbi Munro's Books s sedežem v Victorii, ki jo je ustanovila avtorica. V izjavi za javnost so zapisali, da pisateljičino hčerko podpirajo pri deljenju njene zgodbe. Bodo pa skupaj z bralci in pisatelji "potrebovali kar nekaj časa, da bodo lahko predelali to novico in senco, ki jo bo vrgla na pisateljičino dediščino".
Kanadska pisateljica Alice Munro, ki je Nobelovo nagrado za literaturo prejela leta 2013, je umrla maja, stara 92 let. Velja za eno najboljših pisateljic kratke proze vseh časov. Ob njenem slovesu so sožalje javno izrekli številni vplivni posamezniki, tudi kanadski premier Justin Trudeau.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje