Gabriel Basso je bil nekoč otroški igralec, po Rovtarski elegiji pa je serija The Night Agent njegova prva večja vloga. Foto: AP
Gabriel Basso je bil nekoč otroški igralec, po Rovtarski elegiji pa je serija The Night Agent njegova prva večja vloga. Foto: AP

Gabriela Bassa lahko trenutno spremljamo v Netflixovi seriji The Night Agent, kar mu je tudi prineslo vabilo za gostovanje v podkastu Great Company. Njegove izjave v oddaji so precejšen odmik od stališč režiserja Rovtarske elegije, Rona Howarda, ki je v preteklosti komentiral, kako "presenečen in zaskrbljen" je zaradi predvolilne kampanje, po kateri je J. D. Vance samo en korak odmaknjen od vodenja Združenih držav Amerike.

"Dvorni norec", ki "hoče sedeti na kraljevem prestolu"
Bassovo stališče je, da igralci samo na podlagi svojega dela nimajo nobene avtoritete, ki bi jim dajala pravico, da svoja politična stališča delijo z javnostjo. "Govorimo samo to, kar drugi napišejo za nas," je izjavil 30-letnik. "In naročijo nam, kako naj jih izrečemo. Naročijo nam, kje naj stojimo. In potem bomo mi ljudem govorili, kako naj volijo? Bolje, če si tiho, če opravljaš svoje delo. Zabavati moraš občinstvo – potem pa klinčevo utihniti."

Basso je dodal še: "Dvorni norci smo. Zabavni. Javni uslužbenci smo. Na svojem položaju smo, da bi nastopali, zabavali – potem pa naenkrat klovn, samo zato, ker je pač v dvorani, začne govoriti: 'Morda bi pa rad šel sedet na prestol!'"

Z zgornjimi besedami je igralec pojasnil svojo nedavno izjavo za revijo Variety; pripomnil je namreč, da se mu zdi "čudno", da bosta z J. D. Vanceom verjetno v isti sapi omenjana do konca svojih javnih življenj.

Gabriel Basso in Amy Adams v Rovtarski elegiji. V knjigi je dvaintridesetletni investitor J. D. Vance na podlagi spominov iz otroštva skiciral poteze
Gabriel Basso in Amy Adams v Rovtarski elegiji. V knjigi je dvaintridesetletni investitor J. D. Vance na podlagi spominov iz otroštva skiciral poteze "družine in kulture v krizi", kot strnjeno povzema podnaslov. Foto: IMDb
Sorodna novica Utopija ameriškega sna ali zakaj zmaguje Donald Trump

J. D. Vance je leta 2016 napisal avtobiografijo Hillbilly Elegy, ki jo je štiri leta pozneje v istoimenski film za Netflix predelal režiser Ron Howard. Drama, v kateri je Basso igral Vancea v mlajših letih, je oskarjevski nominaciji prinesla Glenn Close in mojstrom ličenja. Knjiga in film sta tematizirala Vanceovo turbulentno otroštvo v Kentuckyju in odvisnost od opiatov, s katero se je borila njegova mama. Kljub težkemu otroštvu se je Vance povzpel do mesta senatorja v Ohiu in nato postal Trumpova izbira za podpredsednika.

Na začetku Trumpove lanske kampanje so številni politični analitiki Vancea videli kot šibko točko, kot nekoga, ki bi Trumpu lahko preprečil zmago, še posebej, ko je neporočene ženske odpisal kot "mačjeljubke brez otrok". Izkazalo se je, da je širil že ovržena poročila o tem, da naj bi priseljenci v Ohiu jedli domače ljubljenčke, komiki pa so redno zbijali šale na račun izmišljenih govoric, da naj bi imel spolne odnose s kavčem. Na podlagi vsega tega je Howard septembra lani izjavil, da ga "skrbi retorika kampanje", ki jo ubira Vance.

Vance je nato znova šokiral prejšnji teden, ko je na Münchenski varnostni konferenci evropske voditelje obtožil "zatiranja svobode govora", tega, da jim ni uspelo zajeziti nezakonitega priseljevanja in da se ne zmenijo za stališča volivcev. Odkrito se je vprašal, ali si vrednote Evrope še "zaslužijo", da jih ZDA branijo. "Če kandidirate v strahu pred svojimi volivci, Amerika ne more narediti nič za vas, vi pa ne morete narediti ničesar za ameriško ljudstvo."

Med Evropejci je prejšnji teden močno odmeval govor ameriškega podpredsednika J. D. Vancea, ki je podvomil o demokraciji in svobodi izražanja v Evropi. Vance je Nemčijo prav tako pozval, naj opusti odpor do sodelovanja skrajne desnice v vladi, in vztrajal, da ni prostora za
Med Evropejci je prejšnji teden močno odmeval govor ameriškega podpredsednika J. D. Vancea, ki je podvomil o demokraciji in svobodi izražanja v Evropi. Vance je Nemčijo prav tako pozval, naj opusti odpor do sodelovanja skrajne desnice v vladi, in vztrajal, da ni prostora za "požarne zidove". Foto: Reuters

Gabriel Basso vseeno ni čisto brez stališč: J. D. Vance se mu zdi "kul tip". "Malo sva govorila. oba sva s srednjega zahoda. Govorila sva o življenju – o tem, kako je odraščati v hosti."

Številni Bassovi stanovski kolegi se očitno ne strinjajo z njegovo mantro "apolitičnosti".

Donalda Trumpa so pred njegovo zmago na volitvah in po njej javno podprli denimo Russell Brand, Jim Caviezel, Mel Gibson, Zachary Levi, Dennis Quaid in Drea de Matteo. Na drugi strani političnega spektra pa so glasni nasprotniki trenutne administracije, med katerimi so denimo Robert De Niro, Matt Damon, Mark Hamill, Will Ferrell, Dick Van Dyke in Julia Roberts.