Hugo Wolf, poznoromantični skladatelj iz Slovenj Gradca, je bil znan predvsem kot skladatelj samospevov. Foto:
Hugo Wolf, poznoromantični skladatelj iz Slovenj Gradca, je bil znan predvsem kot skladatelj samospevov. Foto:

Na koncertu v cerkvi sv. Elizabete, ki se bo zgodil na rojstni dan Huga Wolfa 13. marca, bodo sodelovali domači in tuji glasbeniki, poleg Wolfovih kompozicij pa bo na programu tudi interpretacija Wolfovih pisem v izvedbi Jurija Součka. Sicer pa to ne bo prvi koncert programa, za katerega predsednik društva Hugo Wolf Slovenj Gradec Marko Košan pravi, da bo skušal preseči klasične večere samospevov, torej glasbene oblike, po kateri je Wolf zaslovel. Uvodni koncert bo na sporedu 22. februarja in to bo tudi edina prireditev, ki bo potekala v koncertni dvorani Wolfove rojstne hiše, v katerem bodo letos uredili spominski muzej. Pri koncertnem programu jubilejnega leta bo sodeloval tudi zavod RTV Slovenija, ki bo pokril dogajanje.

Poklican in izbran. Tudi letos bodo na sporedu že tradicionalne prireditve, kot sta koncertni cikel Wolf povezuje in mednarodna solopevska šola, ki jo že vrsto let uspešno vodi častna članica društva Breda Zakotnik s salzburškega Mozarteuma.

Zanimivo je, da Huga Wolfa cenijo po vsem svetu. Društva Huga Wolfa - slovensko je bilo ustanovljeno leta 1993 - tako najdemo celo na Japonskem in v tokijsko društvo je včlanjenih kar 7.000 ljubiteljev Huga Wolfa. Wolf, sin slovenske matere in avstrijskega očeta, ki se je sam štel za skladatelja nemškega kulturnega kroga, je napisal več kot 300 samospevov, opero Corregidor, več simfoničnih pesnitev, zborovskih skladb ter komorna in klavirska dela. Umrl je leta 1903.