Knjiga je zbornik prispevkov 31 avtorjev, ki so se razpisali o vlogi in delu Antona Peterlina, ki je kot prvi na ljubljanski univerzi vzpostavil vez z mednarodnim fizikalnim raziskovanjem in zagovarjal uporabo standardiziranih pravil za ocenjevanje znanosti po vsem svetu. Leta 1947 je Anton Peterlin na pobudo Borisa Kidriča pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti ustanovil fizikalni institut, ki ga je pozneje preimenoval v Institut Jožefa Stefana. V spomin na zaslužnega akademika je tako ob predstavitvi knjige akademik Peter Gosar dejal: "Peterlinu gre zasluga za to, da je inštitut danes znana institucija doma in v tujini."
Uvrstitev slovenske fizike v mednarodno raziskovalno dejavnostKot ustanovitelj Instituta Jožef Stefan je Anton Peterlin postavil temelje za široko zasnovano in sistematično raziskovanje, ki je pripomoglo k vzponu slovenske fizike in njeni uveljavitvi v mednarodnem okolju. Peterlin se je tudi sam posvečal znanstvenemu delu. Doktorant berlinske Humboldtove univerze je postal svetovno znan s svojimi dosežki v raziskovanju velikih molekul in polimerov. Kljub temu znanstvenik, čigar opus obsega več kot 350 razprav, doma ni bil dovolj cenjen oziroma je bil onemogočen zaradi političnih vprašanj. Leta 1959 je bil tako odstranjen z Instituta Jožef Stefan. Šel je v München, kjer je postal vodja fizikalnega inštituta Tehniške visoke šole, pozneje je bil tudi sodelavec Narodnega urada za standarde in tehnologijo v Washingtonu. Bil je član štirih akademij: SAZU, znanstvenih akademij v Washingtonu in New Yorku ter dopisni član avstrijske akademije znanosti, bil pa je tudi glavni urednik revije Macromolecular Rewievs.
Slovesnosti ob predstavitvi knjige se je udeležil tudi znanstvenikov sin Boris Matija Peterlin. Ta je nekoliko osvetlil akademikovo osebnost. Dejal je, da se je Anton Peterlin vedno ravnal po desetih zakonih oziroma osebnih zapovedih. Prva je bila "vedno bodi vodilni". Zato Anton Peterlin tudi nikoli ni želel prevzemati sekundarnih vlog; bil je predan svojemu delu in poslanstvu, razvijati znanost.
P. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje