Ko je bil srednjeveški rokopis Evangelij princa Henrika Levjega leta 1983 na dražbi hiše Sothesby's prodan za 16 milijonov evrov, je dobil naziv najdražje knjige na svetu. Nemška država, zvezni državi Spodnja Saška in Bavarska ter radodarni meceni so zbrali dovolj denarja, da so rokopis vrnili nazaj v domovino.
Heinrich der Löwe oziroma Henrik Levji, pripadnik dinastije Gvelfov, je bil v 12. stoletju vladar Saške in Bavarske ter eden najmogočnejših vladarjev svojega časa. Kot se je za vladarje takrat spodobilo, je leta 1188 naročil rokopis (v čast posvetitve Marijinega oltarja v Braunschweigu), in to besedilo na 226 straneh pergamenta se je praktično neokrnjeno ohranilo do danes; še posebej dragocenih je 50 strani z barvitimi, do podrobnosti izdelanimi slikami in pozlato. Do 18. marca je knjiga na ogled v Wolfenbüttlu (v bližini svojega rodnega Braunschweiga), nato pa jo bodo zaprli nazaj v klimatiziran sef in primerno vlažno ozračje.
Rokopis, iz katerega so pri maši na glas brali liturgična besedila, je podobno kot Henrik kmalu utonil v pozabo. Šele leta 1861 se je skrivnostno pojavil v Pragi, kjer ga je za muzej kupil Hanovrski kralj. Ko so ga pet let kasneje vrgli s prestola, je dragoceno beseilo vzel s seboj v Avstrijo.
Angleške spletke?
Helmar Härtel, predstavnik knjižnice Herzoga Augusta v Wolfenbüttlu, kjer je Evangelij zdaj shranjen, je v intervjuju za televizijo ZDF povedal, da je bil rokopis leta 1945, ko je bilo konec II. svetovne vojne, ponujen angleškemu kralju, a ga je ta odklonil, zato ni jasno, kako se je pergament vseeno znašel v Veliki Britaniji in naposled na dražbi v Londonu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje