2010 bo Ljubljana najboljše pribežališče za knjižne molje na svetu. Foto: EPA
2010 bo Ljubljana najboljše pribežališče za knjižne molje na svetu. Foto: EPA
Ljubljana
Strokovna žirija je v Parizu odločila, da knjiga leta 2010 ne bo 'doma' v Mehiki, Rusiji ali Novi Zelandiji, ampak v Ljubljani. Foto: MMC RTV SLO
Uroš Grilc
Uroš Grilc je nad izborom Ljubljane, ki se je za naslov potegovala prvič, presenečen in navdušen. Sicer so vedeli, pravi, da so oddali zelo kvalitetno prijavo in raznolik program, da pa je bila Ljubljana izbrana v zelo močni konkurenci. 'Doslej se je samo enkrat zgodilo, da je kandidiralo sedem mest, nikoli pa niso bila zastopana tako močna mesta,' je dodal. Foto: MMC RTV SLO

Slovensko glavno mesto želi kot svetovna prestolnica knjige - naziv bo mesto nosilo leta 2010 - spodbuditi razvoj bralne kulture v prestolnici ter promovirati slovensko knjigo in ustvarjalce po svetu, je kandidaturo Ljubljane za ta naziv aprila utemeljil načelnik mestnega oddelka za kulturo Uroš Grilc.

Ljubljana bo žezlo prestolnice prevzela deseta po vrsti: doslej je lenta pripadla že Madridu (2001), Aleksandriji (2002), New Delhiju (2003), Antwerpnu (2004), Montrealu (2005), Torinu (2006), in Bogoti (2007), letos je na vrsti Amsterdam (2008), pred nami pa bo svoje leto dobil še Bejrut (2009).

"Priznanje za predanost knjigam"
Generalni direktor Unesca Koïčiro Macuura je ob tej priložnosti povedal, da je "navdušen nad tem, da bo to veličastno mesto dobilo priznanje za svojo predanost promociji knjig in branju v kontekstu svobode izražanja in kulturne odprtosti".

Ljubljana je bila izbrana zaradi svojega "kakovostnega programa, ki ga entuziastično podpirajo vsi, vpleteni v izdajo knjig - založniki, knjigarne in knjižnice". Letos je imela žirija zaradi dobrih kandidatk menda še posebej težko delo.

Ljubljanski župan Zoran Janković je ob tem na novinarski konferenci čestital Grilcu in njegovim sodelavcem ter vsem Ljubljančanom ob dodelitvi tako pomembnega naziva, in to v zelo močni konkurenci z vseh celin. "Ljubljana je prva med res pomembnimi mesti," je dejal.

Knjigarne nazaj v staro mestno jedro!
Uroš Grilc je še povedal, da bo v Ljubljani med aprilom 2010 in 2011 potekal zelo raznolik in obsežen program, s katerim bo promovirala branje, bralno kulturo in svojo ustvarjalnost. Kot je pojasnil, sega program od izrazito strokovnega in znanstvenega področja (npr. svetovni kongres o podpornih sistemih knjige) do tem na področju večjezičnosti.

Pripravili bodo tudi literarni festival z naslovom Literature svetovnih celin, na katerem bodo sodelovali sodobni književniki z vseh celin, izšle pa bodo tudi posebne knjižne izdaje.

Predvideni so tudi povsem konkretni projekti spodbujanja branja pri različnih ciljnih skupinah, ki bodo povezani s tem, "kako s knjigo, z bralno kulturo, s knjigarnami oživiti stara mestna jedra". Kot je dodal, pri tem pričakujejo zelo tesno sodelovanje z ostalimi mestnimi občinami v Sloveniji, saj ne gre samo za mestni projekt. "Vse dimenzije programa so že po kriterijih Unesca usmerjene na nacionalno raven, na mednarodno raven, in temu je treba slediti," je pojasnil.

Predviden je tudi niz projektov, ki bodo povezani s širšim področjem kulture in ustvarjalnosti, torej programov v muzejih, gledališčih, s koncerti, ki bodo potekali v povezavi s prestolnico knjige.

Potrebnih bo več kot dva milijona evrov
Kot je še povedal Grilc, so za izvedbo v programu predvideli okvirna sredstva v višini 2,1 milijona evrov. Mestna občina Ljubljana naj bi po njegovih besedah zagotovila približno tretjino sredstev, morda tudi več, skušali pa bodo pridobivati še sredstva iz drugih virov, od sponzorjev, idr.

Mesto, ki bo med 23. aprilom enega in naslednjega leta nosilo naziv prestolnica knjige, Unesco izbere s pomočjo treh glavnih vej knjižne industrije - Mednarodne zveze založnikov (IPA), Mednarodne federacije knjigotržcev (IBF) in Mednarodne federacije knjižničnih zvez in ustanov (IFLA).