Kratke zgodbe z naslovom Plagiat so ravno te dni izšle pri založbi Miš in Anja je o njih povedala, da so nastajale kar nekaj časa: "Imela sem jih napisane v računalniku in potem se je nekako začela rojevati ideja za celo zbirko. Rdečo nit predstavljajo ženske. V ospredju je njihova izguba, saj protagonistke v marsikateri zgodbi kaj izgubijo. Rdeča nit je pa hkrati tudi nekakšna "tatvina", na kar namiguje že sam naslov Plagiat."
Anja Mugerli je sicer tudi letošnja prejemnica nagrade kresnik za roman Pričakovanja iz leta 2023, v katerem odkrito piše o zagatah, s katerimi se mlad par spopada ob umetni oploditvi. Roman je zelo intimen, saj Anja pravzaprav v njem govori o svoji osebni izkušnji. Knjiga Plagiat pa je njena peta leposlovna knjiga in tretja knjiga kratke proze.
Različne metode pisanja kratkih zgodb
O zgodbah je na predstavitvi povedala, da so nastajale na zelo različne načine. "Ker sem dlje časa imela obdobje, ko nisem mogla pisati, sem uporabila pri dokončanju teh zgodb tudi posebne metode, ki vključujejo način, da iz enega filma vzameš en stavek in okrog njega spleteš zgodbo. To je v bistvu ena od vaj, ki se uporablja pri kreativnem pisanju. Sama se teh vaj običajno sicer ne poslužujem, jih pa vedno rada povem udeležencem na svojih delavnicah. Na ta način je nastala zgodba Zofi. Sicer pa največkrat dobim navdih, ko berem knjige in zraven dobim določene podobe. Težko namreč berem kakšno knjigo, ne da bi zraven razmišljala o nekem svojem besedilu," je še dodala.
Ženski liki v Plagiatu so sestra, hči, svakinja, vdova, stanodajalka, najboljša prijateljica, mama, profesorica, študentka in podobno. Z njimi Anja izraža predanost, bližino, zaupanje, pa tudi osamljenost, nerazumevanje, zavist in kot smo že dejali, posebno izgubo in krajo.
Naslednja metoda pisanja, ki jo je pisateljica poudarila na predstavitvi, je tudi pisanje na podlagi ogleda filma. "Med gledanjem filma me včasih pritegne kakšen prizor in na podlagi njega potem lahko pišem. Ena izmed zgodb pa je recimo nastala tudi s pomočjo citatov iz različnih knjig. Čez leta sem si jih zapisovala, kar vedno rada počnem, nato pa oblikujem v svojo zgodbo," je razkrila.
Kakšne izgube doživljajo ženske v zgodbah Plagiat?
Izgubijo stanovanje, prijateljstvo, ljubezen, partnerja, mamo. Poglobimo se lahko v psihološki okvir in misli določene ženske, ki vse to doživlja. Glavni liki in tudi bralci, ki berejo te zgodbe, se tako srečujejo z vprašanji: Zakaj razočaramo sočloveka? Kakšni vzgibi nas vodijo v izdajo zaupanja nam najbližjega? Kako preboleti smrt ljubljene osebe, kako živeti s praznino, ki jo nadomesti? Kako se kažemo drugim in kako dejansko živimo, kdo smo?
Plagiat sestavlja devet pripovedi različnih dolžin in so večplastne zgodbe z nepričakovanimi obrati. Anja pravi, da kljub temu, da v njih nastopajo ženske, ne gre za "žensko knjigo". "Rada bi povedala, da so zgodbe namenjene vsem, seveda tudi moškim, saj nerada ločujem na spol. Zgodbe nekako potujejo tudi generacijsko, saj v njih nastopajo ženske različnih starosti. V prvi sta dve najstnici in potem gredo zgodbe nekako po različnih časovnih obdobjih in generacijah, vse do starosti. Tako, da imamo vmes tudi zgodbo o študentki in profesorici, kar bo še posebej zanimivo za študente," je povedala Anja.
Še nekaj besed o avtorici
Anja Mugerli je slovenistika iz Nove Gorice, kjer je po diplomi tudi magistrirala iz uprizoritvenih študij in kreativnega pisanja na Fakulteti za humanistične študije na Univerzi na Primorskem.
Je pisateljica proze in je za svoja dela prejela že več nagrad, velikokrat pa je bila tudi nominirana (nominacija zgodbe Zeleni fotelj za najboljšo zgodbo na natečaju revije Sodobnost in Društva slovenskih pisateljev; leta 2012 je bila med finalisti festivala mladinske literature Urška; leta 2015 nominacija zbirke Zeleni fotelj za najboljši prvenec na Slovenskem knjižnem sejmu). Velik uspeh mlade pisateljice pa je evropska literarna nagrada za leto 2021 (EUPL) za delo Čebelja družina.
O zgodbah Plagiat je pisateljica nastopila tudi v radijski oddaji Sobotno branje. Vabljeni k poslušanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje