Predstavnika obeh založb Emica Antončič in Orlando Uršič sta ob tem opozorila, da sta njuni založbi preverjeno pomembni soustvarjalki kulturne ponudbe Maribora, saj izdajata vrhunsko leposlovje, znanstveno humanistiko in družboslovje in knjige o Mariboru, mestni zgodovini, osebnostih ter pomembnih dogodkih, Aristej pa izdaja tudi drugo najstarejšo slovensko kulturno revijo, Dialog.
"Kljub vsem omenjenim dejstvom pa je Mestna občina Maribor obema ustanovama z zmanjšanjem sredstev za obdobje med letoma 2008 in 2010 pokazala, da njuna prizadevanja za občino niso pomembna v tolikšni meri, kot si nedvomno zaslužita. Proračun namreč za nas ne predvideva niti enakega obsega financiranja kot doslej, kaj šele, da bi na osnovi rezultatov in vse večje realizacije v njem predvideli povečanje vsaj za stopnjo inflacije," je povedal Uršič. Njegova založba je lani od občine prejela okoli 52.000 evrov, zdaj pa naj bi za svoje delovanje dobila 33.000 evrov.
Prav tako kritična do odločitve mestne občine je bila Antončičeva, ki sicer pozdravlja odločitev o triletnem načrtovanju delitve proračunskih sredstev, ker bo to tudi njim olajšalo načrtovanje projektov, a poudarila, da jim je odtegljaj denarja povzročil nove težave. Od dozdajšnjih 28.000 evrov jih bo Aristej prejel vsega 17.000 evrov, zaradi česar, pravi, je ogrožena izdaja zadnjega ali celo zadnjih dveh izdaj letošnjih Dialogov.
Poziv k ponovnemu premisleku
V obeh založbah se zavedajo, da bodo letos težko dosegli kaj več, bo pa za naprej treba doseči kakšen dogovor. Zato župana Franca Kanglerja in mestne svetnike pozivata, da še enkrat premislijo in poskušajo najti druge rešitve za prerazporejanje denarja. Ob tem župana razumejo, "da mora nekako razpolagati s tem, kar ima", vendar ga hkrati prosijo in opominjajo, da je tudi pisana beseda pomemben igralec na kulturnem parketu Maribora, zato mora literaturo, knjižno in revijalno produkcijo vključiti v dolgoročne načrte mestne kulturne politike, zlasti v povezavi s kandidaturo Maribora za evropsko prestolnico kulture".
Občina: Ne gre za prestavljanje sredstev med nameni
Na mariborski občini so potrdili, da so bila sredstva, ki so v letošnjem proračunu namenjena za sofinanciranje na področjih časopisno založniške in neprofitne knjižne dejavnosti, v primerjavi z lanskim letom znižana za skoraj 37.000 evrov oziroma za 37 odstotkov. A kot pojasnjujejo, pri tem ni šlo za prestavljanje sredstev med nameni, ampak za pripravo predloga proračuna glede na zakonske obveznosti občine pri programih javnih služb na področju kulture in za programe, s katerimi lokalna skupnost zagotavlja čimvišji standard v ponudbi kulturnih dobrin, niso pa nujni oziroma obvezni glede na zakonske naloge občine. Med tovrstne programe sodi tudi sofinanciranje časopisne založniške in neprofitne knjižne dejavnosti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje