Tako je Tomaž Mastnak v spremni besedi označil svetovno uspešnico, knjigo Doktrina šoka znane ameriške novinarke in pisateljice Naomi Klein, ki je v slovenskem prevodu izšla pri Mladinski knjigi. Uredila jo je Nela Malečkar, prevedla pa Barbara Simoniti.
V Kanadi rojena pisateljica in novinarka Naomi Klein (1970) je slovenskim bralcem že znana po svojem prvencu, uspešnici No logo, ki je pred petimi leti izšla pri založbi Maska. V svoji tretji knjigi Doktrina šoka Kleinova, ki sodi v intelektualni svetovni vrh, razkriva novo obliko kapitalizma, korporatizem.
Od kritike globalizma do izkoriščanja katastrof
Če je antiglobalistka Kleinova v knjigi No logo, ki je bila prevedena v kar 28 jezikov, kritizirala potrošniško držo in globalizem in razkrivala, kakšne žrtve padajo za dobro korporacij, kot sta Nike ter Adidas, je Doktrina šoka posvečena temu, kako so katastrofe postale priložnost za bogatenje privilegiranih.
Kleinova je Doktrino šoka s podnaslovom Razmah uničevalnega kapitalizma izdala leta 2007. Tudi ta knjiga sodi med mednarodne uspešnice. Priznani ameriški ekonomist in kritik Chalmers Johnson je Doktrino šoka označil kot že dolgo potrebno analizo padca naravnost nazaj v fevdalizem pod pretvezo družbene znanosti in "svobode". Doktrina šoka je v režiji Alfonsa Cuarona zaživela tudi v krajši filmski obliki. Videoposnetek z Youtuba prilagamo na desni.
O Doktrini šoka, ki je pri Mladinski knjigi izšla v zbirki Premiki, bodo v ponedeljek ob 19.00 spregovorili v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma. Misli gostov Jožeta P. Damijana, Jožeta Mencingerja, Zdenke Čebašek Travnik, Slavka Ziherla in Ivana Štuheca bo povezovala Rosvita Pesek.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje